لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۴

شکست مجدد آتش بس در غزه


آتش بس ۷۲ ساعته ای که قرار بود بمنظور تامین کمک های بشردوستانه در غزه برقرار شود تنها ساعاتی پس از شروع در روز جمعه شکسته شد.

ارتش اسرائیل می گوید یک ساعت و نیم پس از شروع آتش بس یک افسر نظامی اسرائیلی در رفح در جنوب نوار غزه ربوده شد. ارتش اسرائیل لحظاتی پس از این واقعه حمله به جنوب غزه را از سر گرفت.
مقام های محلی از مرگ ده ها فلسطینی در خشونت های پس از برقراری آتش بس در رفح خبر می دهند. در همین حال راکت پرانی های فلسطینیان به جنوب اسرائیل هم از سر گرفته شده است.

کاخ سفید حماس را بخاطر آنچه نقض آتش بس خواند محکوم کرد و سازمان ملل متحد حماس را به رعایت آتش بس فراخواند.

درگیری های اخیر علاوه بر تلفات انسانی خسارت های سنگینی در بخش های وسیعی از نوار غزه ببار آورده است.

یکی از سکنه غزه می گوید " خدا میدونه قلبم بخاطر از دست رفتن خانه ام پر از درده. حاصل یک عمر کار سخت نابود شد. من نمی دانم برای چه؟ سال ها طول خواهد کشید، اگر زنده باشم، این خانه را از نو بسازم. در وضعیت کنونی که خیلی مشکله".

ده ها هزار نفر در خشونت های ۴ هفته گذشته در نوار غزه آواره شده اند. هزاران نفر نیز زخمی شده اند. یکی دیگر از سکنه به ستوه آمده غزه می گوید : "ما می خواهیم در صلح زندگی کنیم. ما جانی نیستیم، ماسرباز نیستیم، ما اسرائیلی ها را نمی کشیم. برای چه ما را می کشند؟ آنها که از صلح برخوردارند. بگذارند ما هم در صلح زندگی کنیم".

ادامه کشتار و ویرانی در غزه، به خشم فلسطینیان در کرانه باختری نیز دامن زده است. روز جمعه در هبرون تظاهرکنندگان فلسطینی با نیروهای اسرائیلی درگیر شدند. سربازان اسرائیلی به سوی تظاهرکنندگان که شعارهای ضد اسرائیلی سر داده بودند گاز اشک آور پرتاب کردند و جوانان فلسطینی با سنگ پرانی بسوی سربازان واکنش نشان دادند. تظاهراتی مشابه اما کوچکتر نیز در بیت اللهم برگزار شد.

حماس می گوید بدون رفع محاصر غزه حاضر به آتش بس دائمی نمی شود و اسرائیل می گوید تا خلع سلاح کامل غزه، محاصره ادامه خواهد داشت.

شمار تلفات فلسطینیان در درگیری های غزه به بیش از ۱۴۰۰ نفر رسیده است که عمده شان را غیرنظامیان تشکیل می دهند. ۳ غیرنظامی و ۶۱ سرباز اسرائیلی نیز در درگیری ها جان خود را از دست داده اند.

XS
SM
MD
LG