لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۲۰

قاسم سلیمانی: خلع سلاح حماس «رویایی دست نیافتنی» است


قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران، در پیامی به گروه‌های فلسطینی، که آنها را «نیروهای مقاومت» توصیف میکند، با اشاره به درگیری‌های خشونت‌بار چند هفته گذشته بین اسرائیل و حماس در نوار غزه، خلع سلاح گروه‌های شبه‌نظامی فلسطینی را «رویایی گزاف و دست نیافتنی» خواند.

قاسم سلیمانی، فرمانده پرنفوذ شاخه برون مرزی سپاه انقلاب اسلامی، که کمتر در رسانه‌ها ظاهر شده یا بیانیه‌ای از او منتشر می‌شود، در پیامی مکتوب که خبرگزاری ایسنا روز پنجشنبه آن را منتشر کرد، گفت «همه جهان باید بداند که خلع سلاح مقاومت یک تصور باطل، یک توهم دست‌نیافتنی و یک خواب آشفته است که هرگز جامه تحقق نخواهد پوشید.»

جمهوری اسلامی ایران می‌گوید اسرائیل سرزمین‌های فلسطینی را اشغال کرده و مشروعیت ندارد و در نتیجه آن کشور را به رسمیت نمی‌شناسد؛ در مقابل از گروه‌های فلسطینی، بویژه حماس و جهاد اسلامی، حمایت می‌کند و آنها را «محور مقاومت» علیه اسرائیل می‌نامد.

سردار سلیمانی که به خاطر فعالیت‌هایش، بویژه در عراق و سوریه، از فرماندهان شناخته شده سپاه است در ادامه گفت «همانطور که پیش از این به وظیفه دینی خود در قبال حمایت از مقاومت جامه عمل پوشاندیم، ادای این وظیفه را ادامه می‌دهیم و بر یاری مقاومت و همراهی‌ آن تا لحظه پیروزی پافشاری می‌کنیم.»

وی در پایان خواستار اتحاد گروه‌های فلسطینی شد و به آنها توصیه کرد «به جای جنگ با یکدیگر که تنها دشمن را خوشحال می‌کند ... سلاح، خون و عزت خود را» به خاطر فلسطین به کار گیرند.

پیام فرمانده سپاه قدس دو روز پس از سخنان آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، منتشر می شود که ضمن مخالفت با خلع سلاح حماس و جهاد اسلامی، از همه دنیا خواست تا آنها را تجهیز کنند.

محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران نیز روز چهارشنبه در گفتگو با پیتر مائور رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ خواستار «بسیج همه امکانات برای ارسال کمک‌های انساندوستانه» به نوار غزه شد و گفت «ضرورت دارد تحرک بین‌المللی برای ارسال کمک‌های غذایی و دارویی به غزه تشدید شود.»

پنجشنبه هفته گذشته، ایران از ارسال یک محموله کمک‌های غذایی و دارویی به مصر جهت انتقال به غزه خبر داده بود، اما این محموله همچنان در انتظار اجازه انتقال به غزه از طریق گذرگاه رفح است که انتقاد حسین امیرعبداللهیان معاون وزیر خارجه از دولت مصر را برانگیخت.

اسرائیل و برخی کشورهای غربی می‌گویند حمایت ایران از گروه‌های شبه‌نظامی فلسطینی حماس و حزب‌الله لبنان، تنها حمایت معنوی نبوده و در تامین سلاح و تجهیزات نظامی، به آنها کمک می‌کند.

XS
SM
MD
LG