لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۴

آمریکا حمله اسرائیل به مدرسه سازمان ملل در غزه را محکوم کرد


مدرسه سازمان ملل متحد در جبالیه پس از حمله روز چهارشنبه
مدرسه سازمان ملل متحد در جبالیه پس از حمله روز چهارشنبه

ایالات متحده آمریکا و سازمان ملل متحد حمله روز چهارشنبه اسرائیل به یک مدرسه سازمان ملل متحد در نوار غزه را که به کشته شدن دست کم ۱۵ نفر و مجروح شدن بیش از ۱۰۰ نفر منجر شد، محکوم کردند.

در این مدرسه فلسطینی هایی پناه گرفته بودند که خانه هایشان را به دنبال عملیات اخیر اسرائیل در غزه ترک کرده اند.

دولت باراک اوباما، با لحنی سخت اما با کلماتی سنجیده، توپباران مدرسه را محکوم کرد. کاخ سفید نارضایتی رو به افزایش خود را از افزایش تلفات غیرنظامیان در حملات زمینی و هوایی اسرا ئیل نشان داد. اسرائیل می گوید برای متوقف کردن حملات راکتی گروه حماس اقدام به حمله نظامی کرده است. عملیات اسرائیل روز پنجشنبه وارد بیست و چهارمین روز خود شد.

برنادت میهان، یک سخنگوی آمریکایی، گفت ایالات متحده به شدت نگران آن است که هزاران فلسطینی که از خانه هایشان رانده شده اند، نمی توانند در پناهگاه هایی که سازمان ملل متحد تعیین کرده، محل امنی پیدا کنند. او همچنین کسانی را که در آن پناهگاه ها سلاح پنهان می کنند، محکوم کرد.

کاخ سفید کسی را به خاطر توپباران روز چهارشنبه مقصر معرفی نکرد.

اما مقامات سازمان ملل متحد گفتند همه نشانه ها حاکی از آن است که توپخانه اسرائیل بود که اوایل روز چهارشنبه مدرسه سازمان ملل متحد در شمال غزه را هدف قرار داد.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد این حمله را «شنیع» خواند و گفت هیچ چیز نمی تواند از حمله به کودکان در حال خواب ننگین تر باشد.

احساسات جان الیاسون، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد، هنگام صحبت درباره حمله روز چهارشنبه به مدرسه سازمان ملل بر انگیخته شد. او گفت مقامات سازمان ملل این خبر را با «شوک» و «ترس» دریافت کردند.

مدرسه ابتدایی جبالیا، پنجمین مدرسه سازمان ملل متحد است که خانواده های فلسطینی را از زمان آغاز خصومت های اخیر غزه در خود پناه داده است. الیاسون گفت بیش از ۳۰۰۰ فلسطینی ها تحت حفاظت سازمان ملل متحد در آنجا قرار داشتند و اسرائیل بارها از وجود آنها مطلع شده بود.

اسرائیل می گوید به شلیک خمپاره از نزدیکی مدرسه پاسخ می داده است. اسرائیل به طور مرتب حماس را به خاطر استفاده از غیرنظامیان، از جمله نوزادان، به عنوان سپر انسانی محکوم کرده است و می گوید حماس از مناطق غیر نظامی حمله می کند.

توپباران غزه توسط اسرائیل در روز چهارشنبه همچنین باعث کشته شدن ۱۶ نفر دیگر در یک بازار شد. حماس گفت در واکنش به هر دو حمله اسرائیل در این روز راکت هایی به اسرائیل شلیک کرده است.

الیاسون گفت «آژانس امداد و کار سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی در خاورمیانه» که در غزه فعال است، ۱۷ بار به مقامات اسرائیلی مشخصات جغرافیایی مدرسه سازمان ملل را داده بود و آخرین بار نیز سه شنبه شب این مشخصات را به اسرائیل داد.

این آژانس همچنین به حماس مشخصات را داده بود. به گفته الیاسون: «همه نشانه ها حاکی از آن است که این توپخانه اسرائیل بود که مدرسه را هدف قرار داد.»

یک سخنگوی اسرائیلی گفت که خمپاره ها توسط شبه نظامیان از مجاورت مدرسه شلیک می شد و نیروهای اسرائیلی به آن واکنش نشان دادند.

سازمان ملل متحد حدود ۲۰۰ هزار نفر را در اماکن خود در غزه از جمله در مدارس جای داده است. جان گینگ، رئیس فعالیت های انسانی سازمان ملل متحد گفت نزدیک به ۶ هزار خانه و ۲۳ مرکز پزشکی در غزه نابود شده اند. ۶ نیروی سازمان ملل متحد نیز در درگیری های اخیر کشته شده اند.

سازمان ملل متحد بارها خواستار آتش بس در غزه شده است. روزنامه هاآرتص به نقل از مقامات پزشکی حماس در غزه گزارش داده شمار کشته شدگان فلسطینی در درگیری های سه هفته اخیر در غزه از ۱۴۰۰ نفر عبور کرد. بیش از ۵۰ اسرائیلی نیز در زد و خورد ها کشته شده اند.

هاآرتص به نقل از یک مقام ارشد اسرائیلی گزارش داد که ۱۶ هزار نیروی ذخیره دیگر اسرائیل برای خدمت فراخوانده شده اند که جمع نیروهای اسرائیلی در درگیری با شبه نظامیان حماس را به ۸۵ هزار نفر افزایش می دهد.

XS
SM
MD
LG