لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۹

تعداد «آوارگان داخلی» در سراسر جهان به ۷۱ میلیون نفر رسید


کودکان آواره سودانی (آرشیو)
کودکان آواره سودانی (آرشیو)

تعداد آوارگان داخلی در کشورهای مختلف در سال گذشته، به دلیل درگیری‌هایی مانند جنگ در اوکراین و بلایای اقلیمی از جمله سیل‌های موسمی در پاکستان، به بیش از ۷۱ میلیون نفر رسید.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مرکز نظارت بر آوارگی داخلی مستقر در ژنو گفت که این رقم نشان دهنده افزایش ۲۰ درصدی از سال ۲۰۲۱ است که تعداد بی‌سابقه‌ای از آن را کسانی تشکیل می‌دهد که در جستجوی امنیت و سرپناه فرار کرده‌اند.

مرکز نظارت بر آوارگی داخلی گفت که تقریباً سه چهارم آوارگان جهان در ۱۰ کشور از جمله سوریه، افغانستان، جمهوری دموکراتیک کنگو، اوکراین و سودان زندگی می‌کنند، کشورهایی که به دلیل جنگ و درگیری میزان آوارگی قابل توجهی در سال ۲۰۲۲ داشتند.

بنا بر گزارش مرکز نظارت بر آوارگی داخلی، جنگ در اوکراین سال گذشته باعث آوارگی نزدیک به ۱۷ میلیون نفر شد.

در این گزارش آمده است: «درگیری و خشونت باعث آوارگی داخلی ۲۸.۳ میلیون نفر در سراسر جهان شده است. این رقم سه برابر بیشتر از میانگین سالانه در یک دهه گذشته است.»

بخش عمده آوارگی‌های سال گذشته - ۳۲.۶ میلیون - به دلیل بلایای طبیعی از جمله سیل، خشکسالی و رانش زمین بوده است.

یان اگلاند، دبیرکل شورای پناهندگان نروژ که مرکز نظارت بر آوارگی داخلی را در سال ۱۹۹۸ تاسیس کرد، گفت: «درگیری‌ها و بلایا [طبیعی] در سال گذشته با هم ترکیب شدند و آسیب‌پذیری‌ها و نابرابری‌هایی را که مردم از قبل با آن روبرو بودند را دوچندان کردند و باعث آوارگی در مقیاسی شدند که قبلاً سابقه نداشت.»

او افزود: «جنگ در اوکراین همچنین به بحران امنیت غذایی جهانی دامن زد که شدیدترین ضربه را به آوارگان داخلی وارد کرد. این (جنگ اوکراین) بحران بزرگی بود که به سال‌ها پیشرفت در کاهش گرسنگی و سوء تغذیه جهانی صدمه زد.»

XS
SM
MD
LG