لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۸

ادامه درگیری‌ در سودان؛ میانجی‌گران به دنبال برقراری آتش بس هستند


خارطوم. آرشیو
خارطوم. آرشیو

نمایندگان طرف‌های درگیر سودان برای «پیش‌ مذاکره» آتش‌بس در جده عربستان سعودی حضور دارند و میانجیگران بین‌المللی امیدوارند به جنگ داخلی سه هفته‌ گذشته پایان دهند، اما درگیری‌ها در جنوب خارطوم ادامه دارد.

خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت: ابتکار عمل ایالات متحده و عربستان سعودی اولین کوشش جدی برای پایان دادن به نبرد بین ارتش سودان و نیروهای پشتیبانی سریع شبه نظامی است که بخش‌هایی از پایتخت سودان را به مناطق جنگی تبدیل کرده است.

جنگ داخلی چند هفته گذشته، طرح «ایجاد حاکمیت غیرنظامی» مورد حمایت بین‌المللی را پس از سال‌ها از مسیر خارج کرده و باعث ناآرامی‌، شورش و ایجاد یک بحران انسانی شده است. در پی این درگیری صد‌ها تن کشته و هزاران تن زخمی شده اند و تاکنون بیش از صد هزار پناهجو به کشور‌های همسایه فرار کرده‌اند.

پیشتر منابع خبری آمریکایی و سعودی تائید کردند که دولت‌های این دو کشور طرفین را به مذاکرات بین ارتش سودان و «نیروهای پشتیبانی سریع» که از روز شنبه در شهر جده عربستان آغاز شده است دعوت کرده‌اند.

هر دو طرف سودانی به صراحت گفته‌اند درباره یک متارکه انسان‌دوستانه بحث می‌کنند و بر سر پایان دادن به جنگ مذاکره نمی‌کنند.

محمد حمدان دگالو، رهبر «نیروهای پشتیبانی سریع» ابراز امیدواری کرد گفتگوها منجر بر ایجاد یک راه خروج امن برای غیرنظامیان شود. او پیشتر وعده داده بود عبدالفتاح البرهان، رهبر ارتش سودان، را یا دستگیر کند و یا بکشد.

این در شرایطی است که ارتش سودان روز جمعه ضمن تایید فرستادن هیئت نمایندگی به جده تصریح کرده بود به طور مستقیم با هیئت نمایندگی «نیروهای پشتیبانی سریع» به گفتگو نخواهد نشست.

XS
SM
MD
LG