لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۸

مادلین آلبرایت از توافق اتمی با ایران دفاع کرد


وب سایت نشریه تایم در صفحه ای با عنوان «ایران فوروم» که نظرگاه های شخصیت‌های گوناگون را در مورد توافق اتمی با ایران گرد آورده، روز پنج شنبه، نظر مادلن آلبرایت، وزیر خارجه پیشین آمریکا در دوران ریاست جمهوری بیل کلینتون را منتشر کرد که از توافق جامع اتمی با ایران استقبال کرده است.

مادلن آلبرایت نوشته است:

همان گونه که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا گفته است، «این توافق بر اساس راستی آزمایی به دست آمده است، نه براساس اعتماد.» برای اطمینان از این که ایران از مفاد توافق پیروی می‌کند، روش های متعددی [در توافق] تعبیه شده است. و من از بحث درباره این توافق در کنگره استقبال می‌کنم.

به نوشته خانم آلبرایت، «لازم است مردم آمریکا از این توافق آگاه شوند، که هرچه بیشتر آن را بشناسند، اهمیت آن را بیشتر درمی یابند. بهترین کار همین است که به جای قضاوت فوری درباره توافق، آن رابه بحث بگذاریم. در تعهد آمریکا به حفظ امنیت اسرائیل هرگز جای هیچ چون و چرایی نبوده است.»

مادلین آلبرایت ابراز امیدواری کرده است که رئیس جمهوری آینده نیز خود را ملزم به اجرای مفاد توافق بداند.

او یادآوری کرد که هیلاری کلینتون، در مقام وزیر خارجه وقت، کسی بود که این روند را آغاز کرد و بر این مسئله به خوبی واقف است.

این اظهار امیدواری در حالی مطرح می شود که نامزدهای جمهوری‌خواه در انتخابات آینده ریاست جمهوری آمریکا از توافق اتمی با ایران ابراز نارضایتی شدید کرده اند.

وزیر خارجه پیشین آمریکا می افزاید: «ما از سال ۱۹۷۹ با ایران رابطه نداشته‌ایم. این توافق فرصت بازنگری در دیگر بخش‌های رابطه متقابل [با ایران] را در اختیار ما می‌گذارد. به دورانی جذاب و پیچیده در سیاست بین‌المللی رسیده ایم. توافق اتمی تنها بخشی از آن، و البته مهم ترین بخش آن است.»

روز سه شنبه نیز باراک اوباما بار دیگر از توافق اتمی با ایران دفاع کرد و گفت مخالفان توافق، گزینه جایگزین ارائه دهند. او خطاب به مخالفان گفت «آن چیزی که نشنیده‌ام این است که گزینه شما چیست؟»

به گفته رئیس جمهوری آمریکا دلیل این امر این است که دو گزینه بیشتر وجود ندارد: یکی دیپلماسی و دیگری استفاده از زور یا جنگ.

XS
SM
MD
LG