لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۳۲

تحلیلگر آمریکایی: منتقدین توافق اتمی از پیوستن ایران به جامعه جهانی می ترسند


یک نشریه آمریکایی به بررسی دلایل تنفر اسرائیل، عربستان سعودی و محافظه کاران جدید از معامله اتمی با ایران پرداخته است، و می گوید اعتراضات آنها هیچ ارتباطی به جزئیات توافق ندارد.

نشریه «اسلیت» بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی و طیفی از محافظه کاران جدید آمریکا به هدایت جان بولتون [سفیر سایق امریکا در سازمان ملل متحد] را سرسخت ترین مخالفان توافق جامع اتمی با ایران توصیف می کند که احتمالا حتی پیش از آن که توافق ۱۵۹ صفحه ای و ضمائم فنی آن را مطالعه کرده باشند، رگبار انتقاد را آغاز کردند.

فرد کاپلان، نویسنده مقاله تحلیلی می گوید آنچه این منتقدین را بیش از همه نگران می سازد این نیست که ایران ممکن است اورانیوم را به درجه مورد نیاز برای ساختن بمب غنی کند. آنچه نگرانی عمیق تر آنها را موجب می شود این است که ایران ممکن است، حتی بعنوان یک شریک احتمالی (و در نهایت تجارتی) آمریکا و اروپا به جامعه ملت ها بپیوندد.

او چنین هراسی را بی دلیل نمی داند و می گوید لغو تحریم ها مسلما ایران را غنی می سازد. امکان دارد گرایش های توسعه و حمایت آن از جنبش های افراطی در سراسر خاورمیانه را تقویت کند – یا ممکن است موضع کشور را در حالی که جمعیت آن تماس بیشتری با بقیه جهان برقرار می سازند، معتدل کند.

نویسنده مقاله ملک سلیمان، پادشاه سعودی، را کسی توصیف می کند که تمام خاورمیانه را از زاویه یک جنگ سرد عربی بین سنی ها، و شیعیان تحت رهبری ایران و همه جنبش های شیعی می بیند و می گوید آنچه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و ملک سلیمان از اوباما می خواهند، این است که با ایران وارد جنگ شود، یا ار طرف آنها چنین کند. آنها به این دلیل است که با دیپلماسی آمریکا با ایران مخالف هستند، زیرا آمریکا هر قدر بیشتر با رهبران ایران گفت و گو کند، احتمال جنگ آمریکا با ایران کمتر می شود.

مسلما نتانیاهو در هفته های آینده لابیگری در کنگره علیه توافق اتمی را آغاز خواهد کرد. او روز سه شنبه آنچه را تجاوز ایران نامید «چندین بار خطرناکتر از داعش» دانست و مدعی شد «هدف واقعی نهایی ایران این است که بر جهان مسلط شود.»

نویسنده مقاله یادآور می شود او نمی خواهد بگوید که سناتورهای جمهوریخواه و کاندیداهای ریاست جمهوری باید توافق را بدون بررسی جدی تائید کنند. اما شاید لازم باشد پیش از تایید ادعای یک رهبر خارجی که می گوید رئیس جمهوری و وزیر امور خارجه آمریکا در مورد منافعشان مصالحه کرده، آنرا بخوانند، توضیحات آگاهان را بشنوند، وانگیزه های سیاسی تمام بازیگران را تجزیه و تحلیل کنند.

XS
SM
MD
LG