لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۸

دفاع کلینتون و انتقاد جمهوریخواهان از توافق اتمی


قرائت بیانیه پایانی مربوط به توافق جامع اتمی ایران و ۱+۵ توسط فدریکا موگرینی و محمدجواد ظریف
قرائت بیانیه پایانی مربوط به توافق جامع اتمی ایران و ۱+۵ توسط فدریکا موگرینی و محمدجواد ظریف

هیلاری کلینتون، که مایل به کسب نامزدی حزب دموکرات در انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا است، از توافق هسته ای با ایران حمایت کرد. خانم کلینتون با بیان اینکه این توافق ارزش حمایت کردن دارد و قدمی مهم در مهار برنامه هسته ای ایران است، افزود هنوز نگرانی هایی در مورد رفتار بد ایران در سایر زمینه ها وجود دارد.

اما سیاستمداران جمهوریخواه که مایل به کسب نامزدی حزب خود در انتخابات آتی ریاست جمهوری هستند، از این توافق انتقاد شدید کرده اند.

جب بوش فرماندار پیشین ایالت فلورید این توافق را موجب شناسایی و مشروع شناختن ایران به عنوان یک کشور در آستانه هسته ای شدن خواند که این خود موجب بی ثباتی منطقه می شود.

او اقدام باراک اوباما در این زمینه را اشتباه و ساده لوحانه خواند. رند پال سناتور جمهوریخواه از ایالت کنتاکی نیز این توافق را بد و غیر قابل قبول خواند و تعهد کرد در سنا به آن رای منفی دهد.

اسکات واکر، فرماندار ویسکانسین که اخیرا تمایل خود به شرکت در انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرده است در مخالفت با این توافق گفت اگر او به مقام ریاست جمهوری کشور انتخاب شود تحریم های اقتصادی فلج کننده ای را بر ایران تحمیل خواهد کرد و از متحدان ایالات متحده خواهد خواست آنان نیز چنین کنند.

XS
SM
MD
LG