لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۱

تحلیلگر ارشد کنگره آمریکا: لغو وتوی رئیس جمهوری مشکل است


کنت کتزمن: لغو وتوی رئیس جمهوری مشکل است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:26 0:00

کنت کتزمن، تحلیلگر ارشد بخش پژوهشی کنگره آمریکا درباره روند بررسی توافق هسته ای بین ایران و کشورهای پنج بعلاوه یک در کنگره آمریکا گفت: کنگره ابتدا متن توافق را بررسی خواهد کرد، به اضافه اینکه دولت باید ارزیابی خود را از نحوه پایبندی ایران به توافق به کنگره بدهد.

او گفت کنگره ۶۰ روز فرصت دارد تا متن توافق را بررسی کند و اگر تائید نکرد آن وقت باراک اوباما می تواند آن را وتو کند و گفته است که اینکار را می کند. کنگره ۱۲ روز فرصت دارد تا جواب بگیرد و ۱۰ روز فرصت دارد تا تصمیم بگیرد که با وتو چه خواهد کرد.

کنت کتزمن در پاسخ به اینکه ارزیابی او از میزان حمایت اعضای دموکرات کنگره از این توافق چیست؟ و تا چه حد محتمل می داند که بعضی از آنها به جمهوری خواهان که عمدت مخالف این توافق هستند بپیوندند؟ گفت: «تاریخ نشان داده که لغو وتوی رئیس جمهوری مشکل است.»

به گفته کتزمن «روشن است که از نظر آقای اوباما این توافق برای او هم به عنوان میراث ریاست جمهوری و هم برای سیاست خارجی اش بسیار مهم است و از نظر تاریخی لغو وتوی رئیس جمهوری در این مورد با این اولویت ها مشکل است.»

تحلیلگر ارشد کنگره آمریکا در پاسخ به این سوال که تحریم تسلیحات متعارف و تحریم های موشکی که شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران وضع کرده بود و اکنون با این توافق قرار است بین پنج تا هشت سال آینده لغو شود، در برخورد قانونگذاران آمریکایی نسبت به این توافق چه اثری خواهد گذاشت؟ گفت: «منع تسلیحات متعارف یک عنصر تازه است، یک نوع فاصله گرفتن از توافق ۲ آوریل، بدیهی است که بسیاری از اعضای کنگره از این امر ابراز نگرانی کرده اند.»

به گفته کتزمن «برداشتن تحریم تسلیحاتی عمیقا با این مساله ارتباط داره که آیا ایران تهدیدی در منطقه هست یا نه. و روشن است که ایران با این توافق پول زیادی بدست می آورد و می تواند با استفاده از این پول نیروی (نظامی) خود را مدرنیزه کند. می تواند به قدرت منطقه ای بزرگ تری تبدیل شود. این یکی از موضوع های مورد بحث در واشنگتن است.»

XS
SM
MD
LG