لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۲

یک مقام ناتو به صدای آمریکا: نیروهای افغان سال گذشته از ۸ حمله که هدف آنها تصرف یکی از مراکز ولایتی افغانستان بود جلوگیری کردند


یک مقام ناتو در گفت وگوی اختصاصی با بخش فارسی صدای آمریکا گفت سال گذشته نیروهای افغان توانستند از ۸ حمله که هدف آنها تصرف مرکز یکی از ولایتهای افغانستان بود جلوگیری کنند.

به گفته این مقام ناتو، نهادها و نیروهای امنیتی افغان مسوول حفاظت از مردم افغانستان و امنیت کشور هستند، اما در حال حاضر امنیت دو سوم جمعیت افغانستان و کنترل بخش عمده کشور را به طور موثری در دست دارند.

رهبران کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ناتو در نشست اخیر خود در بروکسل ماموریت آموزشی نیروهای سازمان در افغانستان را مورد بررسی قرار دادند.

ینس استولتنبرگ، دبیر کل سازمان در پایان نشست ۲۰۱۷ رهبران کشورهای عضو ناتو اعلام کرد که اعضای ناتو در مورد ادامه ماموریت سازمان در افغانستان به توافق رسیدند و جزییات و تصمیمات بیشتر در این زمینه در هفته های آینده اتخاذ خواهد شد.

وضعیت امنیتی افغانستان

در حال حاضر ۱۷ هزار نیروی ویژه افغان به طور کامل برای انجام عملیات آماده و مجهزند. ۸۰ درصد عملیات ارتش افغانستان به صورت کاملا مستقل و بدون کمک نیروهای خارجی انجام میگیرد.

نیروهای به رهبری ناتو که برای تقویت و حمایت از نیروهای افغان در افغانستان حضور دارند بالغ بر ۱۳ هزار نفر هستند . این نیروها از ۳۹ کشور ( شامل اعضای ناتو و شرکای آنها ) در این ماموریت همکاری دارند.

مبارزه با فساد

مرکز عدالت ضد فساد ژوئیه سال ۲۰۱۶ توسط دولت افغانستان تاسیس شد.

این مقام ناتو به صدای آمریکا گفت این مرکز تا کنون ۱۰ مقام بلندپایه افغان را به فساد محکوم کرده و بیش از ۶۰ پرونده دیگر نیز در جریان رسیدگی است و بیش از ۷۰۰پرسنل ارتش به اتهام فساد تا کنون برکنار شده اند.

در حال حاضر یک هیات نظارتی عالیرتبه در افغانستان برای انتخاب رهبران جدید ارتش بر اساس یک نظام شایسته محور ایجاد شده است، از دیگر پیشرفتهای بسیار قابل توجه ثبت نام بیش از ۳۰۰۰ زن برای خدمت در نهاد ها و نیروهای امنیتی أفغانستان است.

این مقام ناتو افزود: ناتو دولت وحدت ملی افغان را به حفظ و ادامه روند حاضر تشویق می کند . اما هنوز زمان آن نرسیده که ازوضعیت حاضر در أفغانستان ابراز رضایت کامل داشته باشیم .

وی گفت ناتو در افغانستان تحت فرمان سازمان ملل و به درخواست مقامهای افغان حضور دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG