لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۰

ناتو رسما به ائتلاف جهانی مبارزه با داعش پیوست


رهبران سازمان پیمان آتلانتیک شمالی – ناتو در اجلاس اخیر سازمان که در مقر جدید ناتو روز پنج شنبه در بروکسل برگزار شد در زمینه مبارزه بیشتر با تروریسم و برداشتن گامهای ببشتری در این زمینه تاکید کردند.

کشورهای عضو در زمینه اتخاذ یک طرح عملیاتی برای اقدامات بیشتری برای مبارزه با تروریسم به توافق رسیدند. بر این اساس ناتو به عضویت کامل ائتلاف جهانی خواهد پیوست که در مبارزه با داعش و تروریسم فعال است. هر چند کشورهای عضو ناتو هر یک به تنهایی در این ائتلاف جهانی حضور دارند اما به گفته ینس استولتنبرگ، دبیر کل سازمان ناتو، پیوستن ناتو به این ائتلاف ناتو را قادر می سازد تا در مشاوره های سیاسی از جمله هماهنگی برای آموزش و توانمند سازی ها مشارکت داشته باشد.

از جمله نتایج نشست اخیر رهبران ناتو در زمینه مبارزه با تروریسم توافق در مورد استفاده بیشتر از هواپیماهای سیستم نظارتی کنترل و هشدار هوایی ناتو در کمک به ائتلاف جهانی برای شکست داعش بود.

این حمایت بیشتر شامل افزایش پروازهای سیستم نظارتی کنترل و هشدار هوایی ، سوختگیری هوایی و اشتراک بیشتر اطلاعات است.

به گفته ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو این تصمیم حامل پیام سیاسی قدرتمندی در زمینه تعهد ناتو در مبارزه با تروریسم است. اما به معنای درگیر شدن ناتو در عملیات رزمی نیست .

از دیگر نتایج نشست در زمینه مبارزه با تروریسم و داعش توافق برای ایجاد یک هسته اطلاعات تروریسم جدید در مقر ناتو بود. کار این هسته اطلاعاتی ارتقای تبادل اطلاعات بین کشورها از جمله در مورد جنگجویان خارجی است.همچنین قرار است یک هماهنگ کننده برای سرپرستی تلاش های ناتو در زمینه مبارزه با تروریسم در نظر گرفته شود.

۶۸ کشور در حال حاضر عضو ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش هستند. ناتو سالهاست که درگیر مبارزه با تروریسم است اما حاصل نشست پنج شنبه سران ناتو پیوستن رسمی ناتو به عنوان عضو کامل به این ائتلاف بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG