لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۶

ساختمان جدید ناتو چه ویژگی دارد


نمایی از ساختمان جدید ناتو
نمایی از ساختمان جدید ناتو

نشست رهبران ناتو در بروکسل در ساختمان جدید ناتو برگزارمی شود. مقر جدید ناتو که کار ساخت آن از سال ۲۰۱۰ آغاز شده است جایگزین ساختمان فعلی ناتو می شود که در سال ۱۹۶۷ ساخته شده بود.

ساختمان جدید ناتو که هزینه یک میلیارد یورویی آن بحث برانگیز بوده، سازه ای است با معماری مدرن. نمای ساختمان از بالا به شکل انگشتانی است که در هم قفل شده اند و نمادی است از وحدت و همکاری کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی.

ساختمان جدید نیازهای آینده سازمان همزمان با گسترش ناتو و پذیرش اعضای جدید را فراهم خواهد کرد.

ساختمان فعلی ناتو سال ۱۹۶۷ ساخته شد و زمانی که ناتو تنها ۱۵ عضو داشت ، از آن زمان تعداد اعضای ناتو تقریبا دوبرابر شده و به ۲۸ عضو رسیده است.

اغلب شرکای ناتو در مقر سازمان یک دفتر دیپلماتیک دارند.

ساختمان جدید ناتوظرفیت اسکان ۱۵۰۰ پرسنل از نمایندگی های ائتلاف، ۱۷۰۰ کادر نظامی و غیر نظامی بین المللی و ۸۰۰ کارمند ناتو و بازدید کنندگان ناتو را که بالغ بر ۵۰۰ نفر در روز می شود را دارد.

ساختمانی سبز

در طراحی و ساخت مقر جدید ناتو مسایل زیست محیطی و توسعه پایدار در نظر گرفته شده است. مصرف بهینه انرژی ، استفاده از نور خورشید و نیز سیستمهای پیشرفته نورپردازی ساختمان ، استفاده از آب باران برای تامین ۹۰ درصد آب مورد نیاز ساختمان برای مصارف بهداشتی و فضای سبز از جمله موارد در نظر گرفته شده در طراحی و ساخت مقر جدید ناتو است.

ساختمانی نمادین، محلی برای گفتگو و همکاری

محل ساختمان جدید ناتو داستان جالبی دارد.

ساختمان جدید درمحل اولین پایگاه هوایی بلژیک بنا شده است. جایی که نیروهای آلمان هنگام اشغال بلژیک در سال ۱۹۱۵ از آن به عنوان آشیانه هوایی بمب افکن ها استفاده می کردند. هنگام جنگ جهانی دوم این محل دوباره اشغال شد و هم نیروهای آلمانی و هم متحدین این محل را بمباران کردند.

در زمان ساخت مقر جدید ۴ بمب عمل نشده از این مکان که یادگار جنگ جهانی بود پیدا شد.

ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو روز چهارشنبه در کنفرانس مطبوعاتی در آستانه نشست سال ۲۰۱۷ سران ناتو و افتتاح ساختمان جدید ، مقر جدید ناتو را مکانی برای گفت وگو و همکاری و مشارکت نامید.

آنچه که ساختمان جدید را بحث برانگیز کرده هزینه ساخت آن بوده است. کل پروژه حدود ۱میلیارد و ۱۲۰ میلیون یورو هزینه برداشته و کشورهای عضو در پرداخت هزینه ساختمان جدید مشارکت کرده اند.

تا اواسط ماه مه سال ۲۰۱۷ قسمت عمده کار ساختمان تمام شد و ۲۶۰ کارمند و پیمانکار ناتو در ساختمان جدید مشغول به کار شده اند و انتظار می رود اواخر سال ۲۰۱۷کار انتقال کامل به مقر جدید صورت گیرد .

روز پنج شنبه ساختمان جدید با مراسم بریدن روبان همراه با ضیافت شام افتتاح می شود، پرزیدنت ترامپ در جریان این مراسم از یک نمای یادبود حمله های ۱۱ سپتامبر رونمایی خواهد کرد. این نما در ورودی مقر جدید ناتو نصب شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG