لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۷

ناتو رسما به ائتلاف مبارزه با داعش می پیوندد


دبیرکل ناتو در کنار پرزیدنت ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا
دبیرکل ناتو در کنار پرزیدنت ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا

سران ۲۸ کشور عضو پیمان آتلانتیک شمالی- ناتو به همراه نخست وزیر مونته‌نگرو که قراراست به زودی رسما به ناتو بپیوندد در بروکسل دیدار می کنند. در این مراسم ساختمان مقر جدید ناتو افتتاح و از بنای یادبود ۱۱ سپتامبر در مقابل ورودی مقرجدید توسط پرزیدنت ترامپ رونمایی می شود.

عملیات نظامی در پاسخ به حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر نمادی مهم از همکاری آمریکا و ناتو به حساب می آید. بزرگترین عملیات نظامی ناتو پس از ۱۱ سپتامبر در افغانستان ودر پاسخ به حملات ۱۱ سپتامبر صورت گرفت. در حال حاضر هنوز ۱۳ هزار نیروی ناتو در افغانستان مشغول آموزش نیروهای افغان هستند.

مهم ترین دستور جلسه روز پنجشنبه دیدار سران ناتو چگونگی اجرای تعهدات ناتو برای مبارزه با تروریسم است . قرار است مساله پیوستن ناتو به ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش در عراق و سوریه نیز در نشست پنجشنبه به طور رسمی اعلام شود. در حال حاضر ناتو به طور رسمی بخشی از ائتلاف نیست اما دربرخی موارد خاص به ائتلاف کمک می کنند.

پیوستن ناتو به ائتلاف مبارزه با داعش به رهبری آمریکا چنانچه دبیرکل ناتو تاکید می کند به معنای درگیر شدن ناتو در عملیات و جنگ علیه داعش و یا گروههای تروریستی در عراق و سوریه نیست. بلکه برای تقویت تبادل اطلاعاتی، پروازهای تجسسی و نظارتی بیشتر و سوختگیری هوایی است. ینس استولتنبرگ این اقدام را پیامی سیاسی برای نشان دادن تعهد ناتو به مبارزه با تروریسم می داند. همزمان ناتو اعلام کرده شبکه جدیدی برای اطلاعات مربوط به تروریسم در مقر ناتو برقرار می کند.

روز گذشته و پیش از اعلام این تصمیم رکس تیلرسون وزیر خارجه ایالات متحده در راه بروکسل پیوستن ناتو به ائتلاف مبارزه با گروه خلاف اسلامی را گامی مهم خوانده بود.

یکی از موضوعات مهم اجلاس پنجشنبه که بویژه مورد توجه آمریکا است، بحث پایبندی کشورهای عضو به تخصیص ۲ درصد ازتولید ناخالص داخلی به هزینه های دفاعی است. دبیر کل ناتو می گوید این بحث فقط شامل پول نیست، بلکه همکاری و سهم معنادار در ماموریت، عملیات ها و تعهدات ناتو را هم شامل می شود.

نخست وزیر مونته‌نگرو پنجشنبه در اجلاس سران ناتو شرکت می کند. مونته‌نگرو ماه ژوئن امسال به طور رسمی به عنوان بیست و نهمین عضو به ناتو خواهد پیوست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG