لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۵

جنگ بلندگوها و بالون‌ها در مرز دو کره؛ ارسال بالون‌های حاوی زباله از کره شمالی، پخش تبلیغات از بلندگوهای کره جنوبی


ارتش کره جنوبی اعلام کرده که این کشور در پی هشدار به پیونگ یانگ که از ارسال بالون‌های حمل زباله به کره جنوبی خودداری کند، پخش بلندگوهایی رو به کره شمالی را از روز یکشنبه ۲۰ خرداد از سر گرفت.

ارتش کره جنوبی می‌گوید تصمیم سئول برای از سرگیری پخش برنامه – به عنوان شکلی از جنگ روانی – پس از آن گرفته شد که کره شمالی روز شنبه شروع به پرتاب حدود ۳۳۰ بالون حاوی زباله کرد. نزدیک به ۸۰ بالون بر فراز مرز کره جنوبی رها شدند.

رویترز به نقل از شورای امنیت ملی کره جنوبی نوشته که «ما تدابیری اتخاذ می‌کنیم که ممکن است برای رژیم کره شمالی غیرقابل تحمل باشد، اما پیام نور و امید به نیروها و مردم کره شمالی خواهد فرستاد.»

کره جنوبی به پیونگ یانگ هشدار داده بود که اقدامات تلافی جویانه‌ای را انجام خواهد داد که می‌تواند شامل پخش تبلیغاتی از بلندگوهای بزرگ نصب شده در مرز باشد.

ارتش کره جنوبی گفته که بعد از ظهر یکشنبه بلندگوها شروع به پخش برنامه کردند؛ ولی «این که آیا برنامه‌های بیشتری دنبال خواهد شد یا خیر بستگی به واکنش کره شمالی دارد.»

ارتش کره جنوبی بعداً روز یکشنبه گفت که بالون‌های بیشتری توسط کره شمالی پرتاب شده‌اند که می‌توانند به سمت جنوب پرواز کنند. سئول به ساکنان مناطق مرزی هشدار داده که به هیچ چیز متصل به بالون‌ها دست نزنند.

پیونگ یانگ ارسال بالون‌هایی حامل زباله و کود دامی به آن سوی مرزها را در اردیبهشت آغاز کرده و گفته که این اقدام «در تلافی پخش اعلامیه‌های ضدشمال توسط فعالان کره جنوبی به عنوان بخشی از یک کارزار تبلیغاتی بود.»

کره شمالی در روز ۱۳ خرداد اعلام کرد که به طور موقت ارسال بالون‌ها را متوقف می‌کند «چون ارسال ۱۵ تن زباله احتمالاً برای رساندن پیام کافی است.» اما در عین حال گفت که در صورت ارسال مجدد اعلامیه‌ها از جنوب، این بار صد برابر آن را به کره جنوبی ارسال خواهد کرد.

گروهی از فعالان کره جنوبی از این هشدار سرپیچی کردند و از آن زمان بالون‌های بیشتری را همراه با اعلامیه‌هایی در انتقاد از رهبر این کشور، کیم جونگ اون، همراه با یواس‌بی‌های حاوی فیلم ها و نمایش‌های پاپ کره جنوبی و اسکناس‌های آمریکایی به سمت شمال پرتاب کردند.

کره شمالی واکنش‌های بسیار خشمگینانه‌ای نسبت به کارزار پخش اعلامیه‌ها و پخش‌ برنامه‌های جنوب از بلندگو نشان داده؛ و در برخی موارد به سمت بالون‌ها و بلندگوها شلیک کرده است.

کره جنوبی بر اساس توافقنامه‌ای که توسط رهبران دو کره در سال ۱۳۹۷ امضا شد، پخش این برنامه را متوقف کرد، اما بعد از آن که پیونگ یانگ توسعه تسلیحات را پیش برد، تنش‌ها بار دیگر افزایش یافت.

برنامه‌های کره جنوبی شامل اخبار و اطلاعات جهانی درباره جامعه دموکراتیک و سرمایه‌داری، در کنار موسیقی محبوب پاپ کره است. گفته می‌شود که صدای بلندگوها تا عمق بیش از ۲۰ کیلومتری کره شمالی شنیده می‌شود.

XS
SM
MD
LG