لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۴

هدیه کره شمالی به کره جنوبی: بالون‌های حامل زباله و فضولات


یکی از بالون‌های فرستاده شده از سوی کره‌شمالی به کره‌جنوبی
یکی از بالون‌های فرستاده شده از سوی کره‌شمالی به کره‌جنوبی

کره شمالی روزچهارشنبه نهم خرداد، صدها بالون حامل زباله و فضولات را از فراز مرزهای به شدت کنترل شده خود با کره جنوبی به آن کشور فرستاد و آن را «هدیه صداقت» خواند.

این کار واکنش خشمگینانه سئول را در پی داشت که این اقدام را اقدامی غیرعادی و خطرناک خواند.

در تصاویری که ارتش کره جنوبی منتشر کرده است، بالون‌هایی دیده می شوند که کیسه‌های پلاستیکی به آنها آویخته شده‌اند و یا زباله‌هایی که در اطراف کیسه‌های پلاستیکی بر روی زمین افتاده و پراکنده شده‌اند. در یکی از عکس‌ها، عبارت «فضولات» روی یک کیسه پلاستیکی نوشته شده است.

ارتش کره جنوبی در بیانیه‌ای اعلام کرد که تا بعداز‌ظهر روز چهارشنبه ۲۶۰ بالون کشف شد که حامل زباله و مدفوع حیوانات بودند.

کره‌شمالی هم اعلام کرد که این بالون‌ها در واکنش به کارزار تبلیغاتی مداوم فراریان و مخالفان کره‌شمالی انجام شده است که به طور مرتب، بالون‌هایی حاوی اعلامیه‌ها علیه پیونگ یانگ را همراه با غذا، دارو، پول و درایوهای یو‌اس‌بی حاوی نماهنگ‌ها و موسیقی‌های پاپ و کی-پاپ به کره‌شمالی می‌فرستند.

کیم یو جونگ، خواهر کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، در بیانیه‌ای که در رسانه دولتی «کی‌سی‌ان‌ای» این کشور منتشر شد، انتقاد سئول از بالون‌ها را «وقیحانه و شرم‌آور » خواند و این بالون‌ها را «هدیه صداقت» برای آن دسته از اهالی کره‌جنوبی خواند که «برای آزادی بیان می‌گریند.»

او متعهد شد که ده ها برابر بالون‌هایی را که به کره جنوبی فرستاده‌ شده‌اند به آن کشور بفرستد.

یکی از مقامات رسمی دفتر ریاست جمهوری کره جنوبی گفت: احتمال دارد که کره شمالی قصد «آزمایش» واکنش سئول را داشته باشد ولی قول داد که این واکنش با آرامش همراه خواهد بود.

واحد مواد منفجره و تیم‌های واکنش شیمیایی و بیولوژیکی کره جنوبی برای جمع‌آوری و بازرسی کیسه‌های فرستاده شده مستقر شده‌اند و به مردم هشدار داده شده است که مشاهدات خود را گزارش دهند و از نزدیک شدن به این کیسه ها اجتناب کنند.

پیشتر معاون وزیر دفاع کره‌شمالی روز یکشنبه ششم خرداد، اقدام فعالان در کره‌جنوبی برای ارسال بالون‌های تیلیغاتی را «کثیف» و «تحریکی خطرناک» خوانده و هشدار داده بود که در پاسخ‌به آن‌ها «تل کاغذهای باطله و کثافت» به جنوب ارسال خواهد کرد.

روزنامه «دونگا ایلبو» به نقل از چند منبع دولتی ناشناس ادعا کرد که صبح چهارشنبه کره شمالی همچنین تلاش ناموفقی کرده تا سیگنال‌های جی‌پی‌اس را در کره جنوبی مسدود کند. در این ارتباط، وزارت دفاع کره جنوبی گفت که نظر فوری‌ در مورد این گزارش ندارد.

یکی از دولت‌های سابق کره‌جنوبی، پس از تلاش‌های کره شمالی برای نابود کردن بالون‌ها در سال ۱۳۹۳، سعی کرد جلوی پرتاب بالون‌ها توسط مخالفان را بگیرد و ممنوعیت پرتاب چنین بالون هایی در سال ۱۴۰۰ اعلام شد ولی این اقدام در دادگاه عالی کره جنوبی، خلاف قانون اساسی و ناقض آزادی بیان دانسته شد.

پیتر وارد، محقق موسسه «سجونگ» در کره جنوبی معتقد است با آن‌که ارسال بالون‌ها ممکن است شهروندان عادی را بترساند ولی به هر حال، خطر بسیار کمتری نسبت به اقدام نظامی آشکار و غیر قابل کنترل دارد.

دو کره از زمان پایان جنگ در سال ۱۹۵۳ میلادی پیمان صلح امضا نکرده‌اند.

XS
SM
MD
LG