لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۰

موشک‌پرانی دوباره کره شمالی؛ پیونگ‌یانگ: باید برای یک جنگ مرگبار آمادگی کامل داشته باشیم


کره شمالی در ادامه اقدامات بحران‌زا و تهدیدآمیز خود در شبه جزیره کره روز یکشنبه، ۲۸ ژانویه، چندین موشک کروز از سواحل شرقی خود شلیک کرد. این دومین پرتاب موشک‌های کروز توسط کره شمالی در کمتر از یک هفته است.

به گزارش رویترز،‌ تعداد موشک‌های شلیک‌شده هنوز مشخص نیست، اما ستاد مشترک ارتش کره جنوبی اعلام کرد که این موشک‌ها حدود ساعت۸ صبح به وقت محلی شلیک شده‌اند.

مقامات اطلاعاتی کره جنوبی و ایالات متحده در حال تجزیه و تحلیل اطلاعات مربوط به این پرتاب هستند.

اوایل روز یکشنبه، رسانه دولتی کره شمالی مانورهای نظامی نیروهای آمریکایی و کره جنوبی در هفته‌های اخیر را محکوم کرد و نسبت به عواقب «بی‌رحمانه» آن هشدار داد.

این رسانه افزود: «این واقعیت که رزمایش‌های جنگ هسته‌ای علیه ما از آغاز سال جدید میلادی، دیوانه‌وار ادامه داشته است، ایجاب می‌کند که برای یک جنگ مرگبار آمادگی کامل داشته باشیم».

پرتاب‌های جدید کره شمالی، چند روز پس از آن انجام شد که پیونگ‌یانگ موشک کروز استراتژیک جدیدی را آزمایش کرد که دارای قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای است.

تحلیلگران می‌گویند که دولت کیم جونگ اون احتمالاً به اقدامات تحریک‌آمیز خود ادامه یا حتی آنها را افزایش خواهد داد. این اقدامات می‌تواند شامل آزمایش‌های بیشتر موشکی، آزمایش‌های هسته‌ای و تشدید تنش‌ها در شبه جزیره کره باشد.

پنجم بهمن ماه در پی اقدام کره شمالی مبنی بر شلیک چند موشک کروز به سمت آب‌های سواحل غربی این کشور، ایالات متحده از آن کشور خواست از اقدامات بی‌ثبات‌کننده بیشتر خودداری کند و به «تعامل دیپلماتیک» بازگردد.

ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: «ما [اقدامات کره‌شمالی] را فوق‌العاده خطرناک می‌دانیم».

پاتل افزود: «ما هیچ نیت خصمانه‌ای نسبت به به کره شمالی نداریم و همچنان بدون پیش شرط پذیرای دیپلماسی هستیم.»

کره شمالی اولین آزمایش موشک کروز خود با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای را در سپتامبر ۲۰۲۱ انجام داد.

XS
SM
MD
LG