لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۷

جنگ بالون‌ها میان دو کره؛ سئول می‌گوید کره شمالی بالون‌های «احتمالا» حاوی زباله را مجددا به سوی کره جنوبی می‌فرستد


سئول می‌گوید که کره شمالی روز شنبه ۱۹ خرداد در اقدامی تلافی‌جویانه ارسال بالون‌های «احتمالا» حاوی زباله و فضولات به سوی کره جنوبی را از سر گرفت.

این اقدام دو روز پس از آن انجام می‌شود که تعدادی از فعالان غیر نظامی کره جنوبی به همین طریق اعلامیه‌‌هایی را در انتقاد از پیونگ یانگ به سوی کره شمالی فرستادند.

تنش میان دو کره در هفته‌های اخیر افزایش یافته است زیرا کره شمالی در اعتراض به کارزارهای تبلیغاتی غیرنظامیان کره جنوبی علیه خود، صدها بالون حامل زباله و فضولات را به سمت کره جنوبی فرستاد.

کره جنوبی در پاسخ به این اقدام، توافق کاهش تنش با کره شمالی را برای بازگرداندن فعالیت‌های نظامی خط مقدم به حالت عادی را تعلیق کرد.

پرتاب بالون‌ها در روز شنبه توسط کره شمالی، سومین اقدام از این نوع توسط این کشور است. هنوز مشخص نیست که آیا بالن‌های کره شمالی از مرز گذشته و در خاک کره جنوبی فرود آمده باشند.

رئیس ستاد مشترک ارتش کره جنوبی گفت که بالون‌های کره شمالی که احتمالا حاوی زباله‌ هستند، با توجه به جهت وزش باد به سمت شرق یا جنوب حرکت می‌کنند.

او همچنین به مردم توصیه کرد که مراقب سقوط اشیاء باشند، بالن‌های پیدا شده روی زمین را لمس نکنند، و فقط موقعیت آنها را به پلیس یا مقامات نظامی گزارش دهند.

پس از دو دور فعالیت‌های بالونی کره شمالی، مقامات کره جنوبی حدود هزار بادکنک را کشف کردند که به کیسه‌های حاوی کود، ته سیگار، تکه‌های پارچه، باتری‌های ضایعاتی، و کاغذهای باطله، بسته شده بودند.

برخی از آنها در جاده‌ها، مناطق مسکونی، و مدارس فرود آمدند. تاکنون هیچ ماده خطرناکی در این بادکنک‌ها مشاهده نشده و خسارت عمده‌ای به دنبال نداشته است.

معاون وزیر دفاع کره شمالی، کیم کانگ ایل، پیشتر گفته بود که کشورش عملیات بالونی را متوقف می‌کند ولی یادآور شد که اگر فعالان کره جنوبی دوباره اعلامیه ارسال کنند، آن را از سر خواهد گرفت.

در سرپیچی از این هشدار، یک گروه غیرنظامی کره جنوبی به رهبری پارک سانگ هاک، که از کره شمالی گریخته است، اعلام کرد که ۱۰ بالون حاوی دویست هزار اعلامیه ضد پیونگ یانگ را به سوی کره شمالی فرستاده است. تعدادی از فعالان غیر نظامی دیگر در کره جنوبی بالن‌های مشابهی را به سوی کره شمالی فرستادند.

مقامات کره جنوبی پرتاب بالون‌های حاوی زباله از سوی کره شمالی را اقدامی «تحریک‌آمیز» و «غیرمنطقی» خواندند و‌متعهد شدند که به پیونگ یانگ پاسخ شدیدی خواهند داد.

منبع: آسوشیتدپرس

XS
SM
MD
LG