لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۱

از آزمایش موشکی تازه کره شمالی چه می دانیم؟


تحلیلگرانی که می گویند پیونگ یانگ شاید اکنون سلاحی قادر به هدف قرار دادن پایگاه نظامی آمریکا در اقیانوس آرام را داشته باشد، معتقدند که آزمایش موشکی کره شمالی در روز یکشنبه تاکنون موفقترین نوع از این دست است.

به گزارش شبکه خبری سی.ان.ان پیونگ یانگ روز دوشنبه ۲۵ اردیبهشت در ادعایی غیرعادی گفت که تازه ترین آزمایش موشکی اش ثابت کرد که این کشور موشکی با قابلیت حمل یک کلاهک هسته ای بزرگ را دارد و خاک آمریکا و پایگاه های هوایی اش در جزیره گوام واقع در اقیانوس آرام اکنون در «تیررس حملات» این کشور قرار دارد.

در آزمایش اخیر کره شمالی، موشک پرتاب شده به نزدیکی ساحل شرقی روسیه اصابت کرد. این مسئله در روز دوشنبه موجب واکنش ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه شد.

چرا آزمایش اخیر موشکی کره شمالی مهم است؟

آنچه که آمریکا را در میان سایر کشورها نگران می کند این است که اگر موشک فوق در مسیر دیگری پرتاب شده بود می توانست به پایگاه هوایی اندرسن آمریکا در گوام برسد. این را تحقیق منتشر شده در دانشگاه جانز هاپکینز آمریکا گفته است.

«جان شیلینگ» مهندس هوافضا در این تحقیق نوشته است: «آخرین آزمایش موشکی کره شمالی سطحی را به نمایش گذاشته که هرگز در موشک های کره شمالی دیده نشده است.»

این اولین آزمایش موشکی کره شمالی از آغاز ریاست جمهوری مون جا-این در کره جنوبی است. آقای مون از گفت و گو با کره شمالی در جهت خالی کردن شبه جزیره کره از سلاح اتمی دفاع کرده است.

آیا این روسیه را تحریک می کند؟

موشک آزمایشی روز یکشنبه در ۷۸۷ کیلومتری شمال کره شمالی و در دریای ژاپن و در نزدیکی ساحل شرقی روسیه سقوط کرد؛ آمریکایی ها می گویند در صد کیلومتری و روسیه می گوید در ۵۰۰ کیلومتری.

کاخ سفید این حمله را در بیانیه ای محکوم کرد و ولادیمیر پوتین روز دوشنبه در بیانیه ای آن را «غیرسازنده، آسیب زننده، و خطرناک» توصیف کرد و در عین حال درباره «ارعاب» پیونگ یانگ هشدار داد.

سی.ان.ان می گوید بعید است که آزمایش اخیر فصل جدیدی در جاه طلبی های کره شمالی باشد. روسیه یکی از کشورهایی است که با کره شمالی روابط دیپلماتیک دارد و درباره موشک های کره شمالی ابراز نگرانی کرده اما ممکن است که آن را اهرم فشار علیه غرب بویژه آمریکا تلقی کند.

آمریکا چه خواهد کرد؟

دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا کره شمالی را اولویت قرار داده است. آمریکا ناوگان و زیردریایی های خود را روانه شبه جزیره کره کرد تا همراه با کره جنوبی و ژاپن در مانور نظامی شرکت کنند و تحریم های اقتصادی بیشتری را علیه کره شمالی اعمال کرد.

به دنبال آزمایش روز یکشنبه، آمریکا خواستار واکنش جامعه جهانی و تحریم های بیشتر علیه کره شمالی شد.

دونالد ترامپ از راه حل دیپلماتیک برای مقابله با کره شمالی حمایت می کند اما ماه گذشته گفت که گزینه مقابله عمده با این کشور را رد نمی کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG