لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۱۵

آمریکا آزمایش موشکی جدید کره شمالی را محکوم کرد


کره شمالی به یک آزمایش موشکی بالیستیک دیگر دست زد که اعتراض و محکومیت جامعه بین المللی از جمله ایالات متحده، ژاپن و کره جنوبی را به همراه داشته است.

کاخ سفید شنبه شب در بیانیه‌ای اعلام کرد آزمایش موشکی کره شمالی باید دلیل موجهی باشد برای کشورهای جهان تا تحریم های شدیدتری علیه پیونگ یانگ اعمال کنند.

یک مقام ارشد وزارت خزانه داری ایالات متحده روز یکشنبه گفت این نهاد دولتی آمریکا همه ابزارهای موجود را برای قطع دسترسی پیونگ یانگ به نظام مالی بین المللی برای ادامه برنامه تسلیحاتی اتمی و توسعه موشکی اش را در نظر خواهد گرفت.

خبرگزاری رویترز به نقل از این مقام ارشد دولتی که هویت او را فاش نکرده است نوشت، ما همه ابزارهایی را که در اختیار داریم در نظر می‌گیریم، از جمله برنامه‌های تحریمی که بخش اطلاعات مالی و تروریسم یا دفتر کنترل دارایی‌های خارجی ارائه می‌دهند.

نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد نیز جدیدترین آزمایش موشکی پیونگ یانگ را ناشی از پریشانی کیم جونگ اون رهبر کره شمالی پس از انتخابات ریاست جمهوری اخیر در کره جنوبی دانست و گفت واشنگتن فشارها علیه آن کشور را افزایش خواهد داد.

وزارت امور خارجه چین نیز تازه ترین آزمایش موشکی پیونگ یانگ را نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد خواند و به آن اعتراض کرد. پکن در عین حال خواهان خویشتنداری و پرهیز از تنش زایی بیشتر در شبه جزیره کره شد.

دفتر شینزو آبه نخست وزیر ژاپن ساعاتی پس از آزمایش موشکی کره شمالی اعلام کرد آقای آبه به دولتش برای مقابله با هرگونه خطر احتمالی آماده باش داده است.

وی گفت «ما در بالاترین حالت آماده باش بسر خواهیم برد و در عین حال با آمریکا و کره جنوبی همکاری خواهیم کرد و حداکثر تلاشمان را برای حفظ امنیت شهروندانمان انجام خواهیم داد.»

تومومی اینادا وزیر دفاع ژاپن می‌گوید ارتفاع و مسافت طی شده توسط موشک آزمایشی نشان می دهد این موشک یک موشک بالستیک جدید بوده که با موشک‌های قبلا آزمایش شده پیونگ یانگ تفاوت دارد.

وی گفت این امکان وجود دارد که این موشک نوع جدیدی از موشک های بالستیک باشد چون بنا به اطلاعات ما موشک نزدیک به سی دقیقه در پرواز بود و بیش از دو هزار کیلومتر اوج گرفته بود.

این موشک به گفته مقام های توکیو در آب های دریای ژاپن سقوط کرده است.

مون جا این رئیس جمهوری جدید کره جنوبی نیز که پیشتر برای گفتگو و بهبود روابط با پیونگ یانگ اعلام آمادگی کرده بود آزمایش موشکی کره شمالی را اقدامی تحریک آمیز و ناقض قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد خواند. با این حال سئول مایل نیست همه کانال های گفتگوی احتمالی با کره شمالی بسته شود.

رئیس جمهوری کره جنوبی می‌گوید ما باید به پیونگ یانگ نشان دهیم در صورت تغییر رفتارش گفتگو امکان پذیر خواهد بود.

در همین حال مرکز فرماندهی ارتش آمریکا در حوزه اقیانوس آرام می‌گوید به نظر نمی‌رسد موشک آزمایشی اخیر از نوع موشک های بالستیک قاره پیمایی بوده باشد که پیونگ یانگ ادعا می‌کند در تلاش است به آنها دست پیدا کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG