لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۶

یک مقام سابق مذاکره‌کننده کره شمالی: شرایط «مناسب» باشد، با آمریکا مذاکره می کنیم


 «چوئه سون هوی» مدیرکل آمریکای شمالی وزارت امور خارجه کره شمالی سابقه حضور در تیم هسته ای این کشور را نیز دارد.
«چوئه سون هوی» مدیرکل آمریکای شمالی وزارت امور خارجه کره شمالی سابقه حضور در تیم هسته ای این کشور را نیز دارد.

برای اولین بار در سالهای اخیر یک دیپلمات ارشد کره شمالی گفته این کشور در شرایط به گفته او «مناسب» حاضر به گفت و گو و مذاکره با ایالات متحده آمریکا است.

به گزارش رویترز، خانم «چوئه سون هوی» مدیرکل آمریکای شمالی وزارت امور خارجه کره شمالی روز جمعه ۲۳ اردیبهشت در پکن به خبرنگاران گفت اگر شرایط مناسب باشد، کره شمالی با آمریکا گفت و گو خواهد کرد.

خبرگزاری یونهاب کره جنوبی نوشت که «چوئه سون هوی» این اظهارنظر را در مسیر بازگشت از نروژ به کره شمالی بیان کرده و توضیح بیشتری درباره «شرایط مناسب» نداده است.

خبرگزاری کره جنوبی به نقل از منابع دیپلماتیک این کشور می گوید خانم چوئه در راس یک هیات برای مذاکره با گروهی از کارشناسان آمریکایی به نروژ رفته بود.

این اظهارنظر خانم «چوئه» که یکی از اعضای سابق تیم مذاکره کننده هسته ای کره شمالی است،‌ در حالی بیان شده که بعد از چند آزمایش موشکی و اتمی کره شمالی، جامعه جهانی تلاش هایی برای کاهش تنش آغاز کرده است.

ده روز پیش، رئیس جمهوری آمریکا گفت که اگر شرایط درست و مناسب باشد، او آماده است با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی دیدار کند.

به گزارش اسوشیتدپرس، دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا روز دوشنبه ۱۱ اردیبهشت به بلومبرگ گفت: «اگر شرایط مناسب باشد که با او دیدار کنم، حتما این کار را انجام می‌دهم و مفتخر خواهم بود که این کار را انجام بدهم.»

رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد، تنها «اگر شرایط مناسب باشد» این کار را انجام می‌دهد.

تنش در هفته های اخیر بین ایالات متحده آمریکا و کره شمالی افزایش یافته است.

در یک ماه اخیر مقام های آمریکا بارها تهدید کردند که سیاست این کشور در قبال کره شمالی تغییر کرده است. در هفته گذشته گزارش هایی از تغییر سیاست آمریکا منتشر شد.

هفته پیش، رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا گفت، دولت ترامپ خواستار حضور کره شمالی بر سر میز مذاکره است.

وزیر خارجه آمریکا گفت: «امیدواریم تا متقاعدشان کنیم به این که: شما برای بقای رژیمتان به سلاح اتمی نیاز ندارید...ما به دنبال اسقاط رژیم شما نیستیم. ما به دنبال پیشبرد اتحاد شبه جزیره کره نیستیم. ما شبه جزیره کره عاری از سلاح اتمی می خواهیم.»

آقای ترامپ نیز پنجشنبه ۹ اردیبهشت هرچند از احتمال یک «مناقشه‌ جدی» با کره شمالی گفت اما تاکید کرد که ترجیح می دهد اختلافات با دیپلماسی حل شود.

کره شمالی از کشورهای دارنده سلاح هسته‌ای است که تا سال ۲۰۰۳ عضو پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای بود اما بعد از این سال از آن خارج شد. کره شمالی در مقطعی مذاکراتی برای توقف آزمایش های موشکی خود داشت اما در زمان پدر رهبر فعلی این کشور مذاکرات هسته ای متوقف شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG