لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۸

ادعای پیونگ یانگ: افرادی قصد ترور رهبر کره شمالی را داشتند


کیم جونگ اون رهبر کره شمالی - آرشیو
کیم جونگ اون رهبر کره شمالی - آرشیو

یک مقام ارشد وزارت خارجه کره شمالی می‌گوید کشورش خواهان استرداد همه افرادی است که در طرح، به گفته پیونگ یانگ، مورد حمایت آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا (سی آی ای) برای مسموم کردن و کشتن کیم جونگ اون رهبر آن کشور دست داشته‌اند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، هان سونگ ریول قائم مقام وزیر خارجه کره شمالی روز پنجشنبه در نشستی با حضور دیپلمات‌های خارجی در آن کشور برای توضیح درباره آنچه توطئه مشترک ایالات متحده و کره جنوبی خواند، این مطلب را بیان کرد.

رسانه‌های دولتی کره شمالی از هفته گذشته گزارش‌هایی را در مورد طرح به گفته آنها مورد حمایت واشنگتن و سئول برای قتل کیم جونگ اون با استفاده از مواد بیوشیمیایی منتشر کرده‌ و گفته‌اند دستگاه اطلاعاتی آن کشور ماه گذشته آن را کشف و خنثی کرده است.

این ادعا در حالی مطرح می شود که اواخر بهمن ماه، «کیم جونگ نام» برادر رهبر کره شمالی در مالزی کشته شد. او که برادر ناتنی «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی بود، در سالهای اخیر انتقادهای علیه حکومت کره شمالی مطرح کرده بود.

همان زمان رئیس جمهور موقت کره جنوبی بطور رسمی کره شمالی را عامل قتل برادر رهبر این کشور معرفی کرد.

سه ماه بعد از این قتل، مقام های کره شمالی اکنون مدعی شده اند که کسانی قصد ترور رهبر کره شمالی را دارند.

به گفته قائم مقام وزیر خارجه کره شمالی، دادستانی عمومی جمهوری دموکراتیک خلق کره از همه راه‌ها و امکانات موجود برای تحویل جنایتکارانی که در این توطئه دست داشته‌اند و مجازات آنها، از جمله افرادی که پشت این «تروریسم دولتی» هستند، استفاده خواهد کرد.

دولت کره شمالی ادعا می‌کند فردی به نام «کیم» را به عنوان مظنون اصلی شناسایی و دستگیر کرده است. ادعا شده وی شهروند کره شمالی و ساکن پایتخت بوده و در جایی به نام داندونگ در مرز بین کره شمالی و چین با عوامل اطلاعاتی کره جنوبی دیدار کرده است.

این ادعاهای پیونگ یانگ در حالی مطرح می‌شود که فعالیت‌های موشکی و آزمایش‌های هسته‌ای آن کشور موجب افزایش نگرانی‌های ایالات متحده و متحدان آن در منطقه شده و تنش میان پیونگ یانگ و غرب بیش از پیش افزایش یافته است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG