لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۱

پرتاب موشک قاره‌پیمای کره شمالی؛ تنش‌ میان پیونگ‌یانگ‌ با آمریکا و متحدانش افزایش می‌یابد


پرتاب موشک هواسانگ-۱۸ کره شمالی
پرتاب موشک هواسانگ-۱۸ کره شمالی

در پی پرتاب موشک بالستیک قاره‌پیمای هواسانگ-۱۸ توسط کره شمالی، رسانه‌های دولتی این کشور اعلام کردند که پرتاب این موشک ـ که محور اصلی نیروی تهاجم هسته‌ای کره شمالی را تشکیل می‌دهد ـ به منزله هشداری به آمریکا و سایر دشمنان پیونگ‌یانگ‌ است.

سی‌ ان ان گزارش داد که موشک بالستیک قاره‌پیما هواسانگ-۱۸ به مدت ۷۴ دقیقه پرواز کرد و از آزمایش‌های قبلی در برد و زمان پرواز، پیشی گرفت.

همزمان کره شمالی تهدید به سرنگونی هواپیمای جاسوسی آمریکا را نیز پس از نشست سران ناتو و بحث درباره تهدیدات کره شمالی علنی کرده بود.

کارشناسان نظامی بر این باورند که موشک بالستیک قاره‌پیمای هواسانگ-۱۸ یک موشک سوخت جامد است که می‌تواند توانایی حمله هسته‌ای کره شمالی را به شدت افزایش دهد.

در حالی که کره شمالی به افزایش تهدیدهای خارجی ادامه می‌دهد، ایالات متحده این آزمایش را محکوم کرده و خواهان تعامل دیپلماتیک شده است.

پیش‌تر نیز صدای آمریکا در گزارشی خبر داد که کره شمالی ده‌ها عکس از «موشک قاره‌پیمای هواسانگ-۱۵» را ـ که برد آن خاک ایالات متحده آمریکا را هم در تیررس قرار می‌دهد ـ منتشر کرده است.

عکسهایی که در روزنامه دولتی کره شمالی چاپ شده، منبع خوبی برای کارشناسان موشکی است که کم و کیف این موشک قاره‌پیما و تحول تسلیحاتی کره شمالی را به دقت مورد بررسی قرار دهند.

جمع‌بندی کلی این است که «هواسانگ-»۱۵ در آن زمان بزرگ‌ترین و پیشرفته‌ترین موشکی است که کره شمالی تاکنون آزمایش کرده و چون از سکوی پرتاب سیار به فضا فرستاده شده، امکان حمله پیشگیرانه با هدف نابودی آن را منتفی ساخته است.

XS
SM
MD
LG