لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۱

افزایش تنش با آمریکا؛ کره شمالی اعلام کرد چهار موشک کروز جدید آزمایش کرده است


کره شمالی مدعی شد در آزمایشی، چهار موشک «هواسال۲» به سمت دریا در کرانه های شرقی شلیک کرده‌است. کره شمالی می‌گوید که این ۴ موشک کروز مسافت «۲۰۰۰ کیلومتری» را طی کرده و به هدف اصابت کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری مرکزی کره «این رزمایش بار دیگر وضعیت جنگی نیروی رزمی هسته‌ای کره شمالی را نشان داد، که از هر نظر توانایی ضد حمله اتمی مرگبار خود را علیه نیروهای متخاصم تقویت می‌کند.»

اواخر روز جمعه، ارتش کره جنوبی ادعای کره شمالی در مورد موشک های کروز را رد کرد، بدون اینکه مشخص کند چه بخشی از آن نادرست است.

وزارت دفاع کره جنوبی بدون اشاره به جزئیات پرتاب این موشک‌ها، در بیانیه‌ای اعلام کرد: «تفاوتهای آشکاری بین آنچه دولت کره شمالی ادعا می‌کند و مستندات این وزارتخانه درباره این آزمایش وجود دارد.»

موشک‌های کروز معمولاً در ارتفاع پایین‌تری نسبت به موشک‌های بالستیک پرواز می‌کنند و ردیابی و رهگیری بالقوه برای سایر کشورها سخت‌تر است.

کره شمالی مدعی است موشک‌های کروز این کشور دارای قابلیت حمل سلاح هسته‌ای هستند. با این حال، مشخص نیست که آیا این کشور کلاهک‌های کوچکی برای حمل بر روی چنین موشک هایی ساخته است یا خیر.

پرتاب موشک کروز روز پنجشنبه چند روز پس از آزمایش یک موشک بالستیک قاره‌پیما توسط کره شمالی انجام شد.

برنامه موشک بالستیک و هسته‌ای کره شمالی طبق قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل ممنوع است. با این حال پیونگ‌یانگ می‌گوید توسعه سلاح‌هایش برای مقابله با «سیاست‌های خصمانه» واشنگتن و متحدانش ضروری است.

XS
SM
MD
LG