لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۲

آمریکا، کره‌جنوبی و ژاپن فعالیت‌های سایبری «بدخواهانه» کره‌‌شمالی را نگران‌کننده توصیف کردند


پرچم کره شمالی (آرشیو)
پرچم کره شمالی (آرشیو)

ایالات متحده، کره جنوبی و ژاپن در بیانیه‌‌ای مشترک که روز جمعه منتشر شد، از فعالیت‌های سایبری «بدخواهانه» کره شمالی که برای تقویت برنامه‌های تسلیحاتی این کشور صورت می‌گیرد عمیقا ابراز نگرانی کردند.

به گزارش رویترز، مقامات و کارشناسان ایالات متحده و کشورهای متحد واشنگتن می‌گویند که وجوه رمزارزی که توسط هکرهای کره شمالی به سرقت رفته، منبع اصلی برای تامین مالی برنامه‌های تسلیحاتی این کشور تحریم‌شده است.

گزارشی که توسط وزارت خزانه‌داری ایالات متحده در ۶ آوریل (۱۷ فروردین) منتشر شد، حاکی از آن است که کشورهایی مانند کره شمالی از امور مالی غیرمتمرکز - که بدون مجوز و بدون هیچ مرجع نظارتی فعالیت می‌کند و بخش پررونقی در خدمات مالی نظیر رمزارز است - برای انتقال و پولشویی درآمدهای غیرقانونی خود استفاده می‌کنند.

کره شمالی اتهامات مربوط به هک یا سایر حملات سایبری را رد کرده است.

در بحبوحه افزایش تهدیدات هسته‌ای و موشکی کره شمالی، نماینده هسته‌ای کره جنوبی این هفته در گفتگو با همتایان آمریکایی و ژاپنی خود در سئول آزمایش‌های تسلیحاتی کره شمالی را محکوم کرد.

تنش‌ها در شبه جزیره کره رو به افزایش است.

به گفته وزارت اتحاد کره جنوبی که امور بین کره شمالی و کره جنوبی را مدیریت می‌کند، کره شمالی روز جمعه به تماس‌ تلفنی روزانه کره جنوبی - از طریق یک خط تلفن ارتباطی بین آنها - جواب نداد.

مشخص نیست که چرا کره شمالی پاسخ نداده است، اما این وزارتخانه گفت که از نزدیک شرایط را تحت نظر خواهد داشت.

نیروهای ایالات متحده و کره جنوبی از ماه مارس یک سری تمرینات نظامی بهاره سالانه را آغاز کرده‌اند.

پیونگ یانگ که از این تمرینات خشمگین شده، فعالیت‌های نظامی خود را در چند هفته اخیر افزایش داده است. این کشور از کلاهک‌های هسته‌ای کوچک‌تر جدید رونمایی کرد و یک موشک بالستیک قاره‌پیما را که قادر است به هر نقطه از ایالات متحده برخورد کند، شلیک کرد.

ژاپن نیز روز جمعه از تمدید دو ساله ممنوعیت تجاری خود با کره شمالی، به جز در موارد بشردوستانه، خبر داد.

XS
SM
MD
LG