لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۵

کره‌ شمالی مانورهای نظامی مشترک آمریکا و کره جنوبی را «تهدید اتمی» خواند


کره‌شمالی روز چهارشنبه آمریکا را به دلیل مانورهای نظامی مشترک با کره‌جنوبی و ارسال یک زیردریایی اتمی استراتژیک، به «افزایش تهدیدات اتمی» متهم کرد.

سخنگوی وزارت دفاع کره‌شمالی در بیانیه‌ای گفت: «این مانورها و تحرکات نظامی آمریکا نشان‌دهنده قصد آن کشور برای حمله به کره‌شمالی است.»

او افزود: «ما قاطعانه این اقدامات را محکوم می‌کنیم و هشدار می‌دهیم که آمریکا باید در مورد عواقب اقدامات خود فکر کند.»

کره‌شمالی همچنین از استراتژی نوین ایالات متحده برای مقابله با سلاح‌های کشتار‌جمعی به دلیل توصیف این کشور منزوی به عنوان یک «تهدید مداوم»، انتقاد کرد.

این کشور در بیانیه‌ای گفت: «این استراتژی نشان‌دهنده خصومت ایالات متحده علیه کره‌شمالی است.»

کره‌شمالی در سال‌های اخیر بارها به آزمایش موشک‌های بالستیک و هسته‌ای دست زده است. این کشور در حال حاضر تحت تحریم‌های شدید بین‌المللی قرار دارد.

وزارت دفاع آمریکا روز پنجشنبه ۶ مهر در به‌روزرسانی گزارش «استراتژی مقابله با تسلیحات کشتار جمعی» اعلام کرد جمهوری اسلامی ایران و کره شمالی «تهدیدهای دائمی» در استراتژی مقابله با تسلیحات کشتار جمعی هستند.

وزارت دفاع آمریکا همچنین هشدار داده است که کره شمالی در هر مرحله‌ای از تنش‌ها می‌تواند از تسلیحات هسته‌ای خود استفاده کند.

رسانه های دولتی کره شمالی روز پنجشنبه از تصویب اصلاحیه‌ای در قانون اساسی این کشور خبر دادند که باعث تقویت توان هسته‌ای کره شمالی می‌شود.

پارلمان این کشور موسوم به «مجلس عالی خلق» پنج‌شنبه ۶ مهر به اتفاق آرا اصلاحیه‌ای را تصویب کرد که «سیاست کره شمالی در مورد توان هسته‌ای» را به قانون اساسی این کشور اضافه می‌کند.

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، در سخنرانی خود در پارلمان گفت: «تسریع در نوسازی تسلیحات هسته‌ای به منظور حفظ بازدارندگی استراتژیک مهم است.»

کیم همچنین از مقامات خواست تا «همبستگی بیشتر با کشورهایی که در مقابل استراتژی هژمونی ایالات متحده و غرب ایستاده‌اند» را ترویج کنند.

XS
SM
MD
LG