لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۱

تجدید دیدار در روسیه؛ «برنامه موشکی و گسترش همکاری نظامی» محور گفتگوی کیم و پوتین


کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز چهارشنبه درباره «موضوعات نظامی مشترک»، «جنگ اوکراین» و «حمایت روسیه» از «برنامه‌های‌ فضایی کره‌شمالی» نشست دوجانبه‌ای را برگزار کردند.

به گزارش رویترز، در این دیدار پوتین با نمایش «پایگاه پرتاب موشک‌های فضایی روسیه»، امکان اعزام فضانورد کره‌شمالی به فضا را پیشنهاد کرد درحالی‌ که کیم جونگ اون، درباره توسعه موشکی و گسترش همکاری نظامی متقابل، گفت‌وگو کرد.

همزمان در ادامه مذاکرات در حالی که رهبران دو کشور یکدیگر را «رفیق» خطاب می‌کردند در ضیافت شام با حضور وزیران دفاع حضور یافتند و طی آن «بر اعتقاد خود به پیروزی روسیه بر آنچه نیروهای شیطانی که به دنبال هژمونی هستند خوانده شد»، تاکید کردند.

در حالی که ایالات متحده و کره‌جنوبی درباره «مبادلات احتمالی تسلیحات» ابراز نگرانی کردند، پوتین بدون افشای جزئیات بیشتر، به گسترش «همکاری نظامی» اشاره کرد. او همچنین به برنامه‌های کیم جونگ اون برای بازدید از سایت‌های هوانوردی و بازرسی ناوگان روسیه در اقیانوس آرام اشاره کرد.

کارشناسان بر این باورند که این دیدار که در بحبوحه جنگ اوکراین برگزار می‌شود، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و به روسیه اجازه می‌دهد تا ایالات متحده را ـ به عنوان یکی از حامیان اصلی اوکراین ـ به چالش بکشد.

همچنین این دیدار نشان‌دهنده تمایل روسیه برای کمک به جاه‌طلبی‌های ماهواره‌ای کره شمالی است.

با این حال، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد بر اهمیت رعایت تحریم‌های علیه کره‌شمالی تاکید کرده است.

واشنگتن و متحدانش نسبت به نشانه‌های اخیر همکاری نظامی نزدیک‌تر بین روسیه و کره شمالی مسلح به سلاح هسته‌ای ابراز نگرانی کرده‌اند. این اولین دیدار کیم با پوتین پس از آغاز جنگ اوکراین است.

با وجود انکار پیونگ یانگ و مسکو، واشنگتن می‌گوید که مذاکرات آن دو کشور برای تحویل تسلیحات کره شمالی به روسیه در حال پیشرفت است. روسیه در بیش از ۱۸ ماه جنگ در اوکراین، ذخایر بزرگی از تسلیحات خود را مصرف کرده است.

XS
SM
MD
LG