لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۳

ژنرال میلی: کمک تسلیحاتی کره شمالی به روسیه در سرنوشت جنگ اوکراین موثر نیست


ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده
ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده

ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده هنگام ورود به نروژ برای شرکت در نشست‌های «ناتو» که از شنبه آغاز شده گفت که کره شمالی ممکن است بتواند کمک تسلیحاتی به روسیه برای جنگ در اوکراین را افزایش دهد، اما این احتمالاً تفاوت زیادی در سرنوشت این جنگ ایجاد نمی‌کند.

او گفت که دیدار اخیر کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، احتمالاً باعث خواهد شد که کره شمالی مهمات ۱۵۲ میلیمتری توپخانه‌ای دوران شوروی را در اختیار مسکو قرار دهد. اما به گفته ژنرال میلی هنوز مشخص نیست چه تعداد از این مهمات و چه زمانی ارسال خواهند شد.

رئیس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده به خبرنگارانی که با او سفر می‌کردند، گفت: «آیا تفاوت زیادی خواهد داشت؟ من به آن شک دارم.» او گفت که اگرچه نمی‌خواهد کمک‌های تسلیحاتی کره شمالی به روسیه را خیلی کم‌اهمیت جلوه دهد، اما «شک دارم که این کمک‌ها تعیین‌کننده باشد.»

دولت‌های خارجی و کارشناسان حدس می‌زنند که کیم احتمالاً در ازای دریافت تسلیحات یا فناوری پیشرفته از روسیه، این مهمات را در اختیار روسیه قرار دهد.

ژنرال میلی و دیگر رهبران نظامی کشورهای ناتو در جلسات خود در مورد حمایت از اوکراین و سایر مسائل دفاعی منطقه‌ای گفتگو می‌کنند. او سپس روز سه‌شنبه در نشست ماهانه «گروه تماس دفاعی اوکراین» در آلمان شرکت خواهد کرد. این گروه به رهبری لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده، تشکیلات بین المللی اصلی برای حمایت نظامی از اوکراین است.

نشست‌های ناتو در حالی برگزار می‌شود که نیروهای اوکراینی در ضد‌حمله‌های خود که اگرچه به سرعتی که انتظار می‌رفت نبوده اما آهسته در حال پیشروی از خطوط مقدم روسیه هستند. رهبران کی‌یف برای دسترسی به تسلیحات پیشرفته بیشتر از جمله موشک های با برد بالاتر در تلاشند.

ژنرال راب بائر هلندی، رئیس کمیته نظامی ناتو، شنبه در افتتاحیه این نشست گفت که تاریخ نشان خواهد داد که «اوکراین جنگ مدرن را متحول کرده است و آنها هر روز پیشروی می‌کنند. هر موفقیتی یک قدم به پیروزی نزدیکتر است.» او گفت که نیروهای روسی «اراضی بیشتری را از دست می‌دهند و کل روسیه تحت تاثیر تحریم‌های اقتصادی و انزوای دیپلماتیک رنج می برد.»

ژنرال میلی گفت که اوکراین به تسلیحات و تجهیزات بیشتر نیاز مدوام دارد و متحدان و شرکا در مورد چگونگی تامین آنها بحث خواهند کرد. او گفت که معتقد است حمایت گسترده و دو حزبی در ایالات متحده و کنگره ایالات متحده از این کمک‌ها ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG