لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۱

رهبر کره شمالی برای مذاکره با پوتین راهی روسیه شد


کیم جونگ اون - آرشیو
کیم جونگ اون - آرشیو

کیم جونگ اون، رهبر کشور منزوی کره شمالی، با قطار ویژه خود و برای دیدار با رهبر روسیه راهی این کشور شده است. به گزارش رویترز، سفر او را یک منبع در کره جنوبی اعلام کرد.

پیونگ یانگ و مسکو روز دوشنبه برنامه دیدار و گفت‌و‌گوی کیم با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، را تایید کردند. پوتین با حمله به اوکراین، روسیه را به شدت منزوی کرده است.

کرملین اعلام کرد کیم در روزهای آینده به دعوت پوتین از روسیه دیدن می‌کند.

خبرگزاری دولتی کره شمالی نیز گفت این دو «با یکدیگر دیدار و صحبت خواهند کرد.» این خبرگزاری درباره محتوای گفت‌و‌گوها توضیح بیشتری نداد.

مقامات آمریکایی گفته‌‌اند که دو رهبر در مورد قراردادهای تسلیحاتی احتمالی برای کمک به ادامه تهاجم روسیه به اوکراین و همچنین فراهم کردن کمک اقتصادی و سیاسی به کره شمالی که به شدت به آنها نیاز دارد، صحبت خواهند کرد.

واشنگتن و متحدانش نسبت به نشانه‌های اخیر همکاری نظامی نزدیک‌تر بین روسیه و کره شمالی مسلح به سلاح هسته‌ای ابراز نگرانی کرده‌اند. این دومین دیدار کیم با پوتین پس از دیدارشان در سال ۲۰۱۹ خواهد بود.

با وجود انکار پیونگ یانگ و مسکو، واشنگتن می‌گوید که مذاکرات آن دو کشور برای تحویل تسلیحات کره شمالی به روسیه در حال پیشرفت است. روسیه در بیش از ۱۸ ماه جنگ در اوکراین، ذخایر بزرگی از تسلیحات خود را مصرف کرده است.

یک مقام ارشد دولت کره جنوبی به رویترز گفت که رهبر کره شمالی اواخر روز یکشنبه سوار قطار خود شد.

XS
SM
MD
LG