لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۴

پایان بی‌خبری از رئیس جمهوری نیجریه؛ «محمدو بوهاری» تحت درمان در لندن


آقای بوهاری که ۷۴ ساله است، یکبار حدود دو دهه بعد از کودتا رئیس دولت نیجریه شد اما در سال ۲۰۱۵ از طریق انتخابات به قدرت رسید
آقای بوهاری که ۷۴ ساله است، یکبار حدود دو دهه بعد از کودتا رئیس دولت نیجریه شد اما در سال ۲۰۱۵ از طریق انتخابات به قدرت رسید

رئیس جمهوری پرجمعیت ترین کشور افریقائی که مدتها همه از او بی خبر بودند، می گوید به زودی به کشورش بر می گردد. «محمدو بوهاری»که سه ماه، به دلیل یک بیماری مرموز و اعلام نشده، در بیمارستانی در لندن بستری بود، می گوید حس می کند حالش بهتر است و می تواند به نیجریه برگردد اما تصمیم نهائی به نظر پزشکان معالجش بستگی دارد.

به گزارش آسوشیتدپرس، هیچکس در نیجریه نمی داند رئیس جمهوری ۷۴ساله ، چه بیماری دارد، اما خودش می گوید، در زندگی هیچ وقت ، اینقدر ناخوش نبوده است. اوهاری اوایل امسال هم یک ماه و نیم در لندن به سر می برد.

غیبت و بی خبری از او ، موجب نگرانی و تشنج در نیجریه شد. برخی خواستار انتخاب جانشینی برای او شده اند و ارتش از پرسنل خود خواست به رئیس جمهوری قانونی کشور وفادار بمانند.

یک مشاور ویژه بوهاری روز شنبه در لندن گفت: «رئیس جمهوری به دیدارکنندگانش گفت:«حس می کنم می توانم به نیجریه برگردم. البته باید پزشکانم نظر بدهند.»

چند عکس هم از او در حال راه رفتن در هوای آزاد منتشر شده است.

بوهاری سرلشگر بازنشته ارتش است و یکبار هم از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۵ دنبال یک کودتای نظامی رئیس دولت نیجریه شد. اصطلاح «بوهاریسم» در ادبیات سیاسی به حکومت نظامی بوهاری اطلاق می شود.

محمدو بوهاری پس از چند تلاش ناموفق ، در انتخابات عمومی سال ۲۰۱۵، رقیب خود پرزیدنت «گودلاک جاناتان» را شکست داد و خود رئیس جمهوری نیجریه شد.

آن انتخابات برای نیجریه تاریخی شد چون این نخستین بار در تاریخ نیجریه بود یک رئیس جمهوری شاغل انتخابات را به نامزد اپوزیسیون باخت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG