لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۴۷

شورش در شمال نیجریه با اعلام پیروزی گودلاک جاناتان در انتخابات ریاست جمهوری


شورش در شمال نیجریه با اعلام پیروزی گودلاک جاناتان در انتخابات ریاست جمهوری
شورش در شمال نیجریه با اعلام پیروزی گودلاک جاناتان در انتخابات ریاست جمهوری

مسوولان انتخاباتی در نیجریه روز دوشنبه گودلاک جاناتان، رییس جمهوری کنونی نیجریه را پیروز انتخابات ریاست جمهوری این کشور معرفی کردند. به دنبال این اقدام، در بخش عمدتا مسلمان نشین نیجریه، در شمال کشور، شورش هایی صورت گرفت.

مقامات نیجریه می گویند آقای جاناتان بیش از ۲۲ میلیون رای انتخابات روز شنبه را از آن خود کرده است که این رقم حدود دو برابر تعداد آرا رقیب اصلی اش و حاکم پیشین نظامی این کشور، محمد بوهاری است. محمد بوهاری بیش از ۱۲ میلیون رای بدست آورد.

تعداد آراء آقای جاناتان به میزانی است که نیازی به برگزاری دور دوم انتخابات نباشد.

گودلاک جاناتان ۵۷ درصد آرا را بدست آورده است. بر اساس قوانین انتخاباتی در نیجریه، در صورتی انتخابات به دور دوم کشیده نخواهد شد که یکی از نامزد ها اکثریت آراء در سراسر کشور، و حداقل یک چهارم آراء به صندوق ریخته شده در ۲۴ ایالت نیجریه را به خود اختصاص دهد.

خبر پیروزی جاناتان در انتخابات منجر به بروز شورش هایی در سراسر شمال نیجریه شده است.
صلیب سرخ نیجریه تخمین زده است که بیش از ۲۷۰ نفر بر اثر خشونت ها مجروح و حدود ۱۵ هزار نفر نیز محل زندگی خود را ترک کرده اند.

حامیان کاندیدای اپوزسیون می گویند در انتخابات تقلب شده است، آنان چند خانه را آتش زدند و در خیابان ها با آتش زدن لاستیک های ماشین، به سمت پلیس سنگ پرتاب کردند.

بسیاری در شمال نیجریه که اکثریت مسلمان هستند از آقای بوهاری حمایت می کردند که خود یک مسلمان است. جاناتان گودلاک، رییس جمهوری نیجریه یک مسیحی است که بیشتر در جنوب این کشور ساکن هستند.

XS
SM
MD
LG