لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۲۱

گودلاک جاناتان، رييس جمهوری نيجريه، در آرائی که تاکنون شمارش شده برنده است


گودلاک جاناتان، رييس جمهوری نيجريه، در آرائی که تاکنون شمارش شده برنده است
گودلاک جاناتان، رييس جمهوری نيجريه، در آرائی که تاکنون شمارش شده برنده است

نتایج انتخابات ریاست جمهوری نیجریه حاکی از آن است که گودلاک جانان، رييس جمهوری فعلی کشور، در ۱۶ ايالت از ۱۹ ايالتی که نتايج انتخابات را اعلام کرده اند، برنده شده است.

ريیس جمهوری فعلی نیجریه یک مسیحی از اهالی جنوب نفت خیز آن کشور است. «محمدو بوهاری،» رقيب اصلی وی در اين انتخابات نیز، همانگونه که از نام او پیداست، یک مسلمان و از اهالی شمال نیجریه ست.

آقای جاناتان که قبل از آغاز رأی گیری از سایر نامزدها جلوتر بود، قول داده است بر بهبود وضعیت اقتصادی و آموزش و پرورش کشور تمرکز کند. گودلاک جاناتان معاون «عمرو یارآدوا،» ريیس جمهوری سابق نیجریه، بود که بعد از مرگ او در سال گذشته، به قدرت رسید.

محمدو بوهاری که قبلاً دو بار در انتخابات ریاست جمهوری نیجریه شرکت کرده است می گوید، نیتجه رأی گیری را بدون کم و کاست قبول می کند و به آن اعتراض نخواهد کرد.

آقای بوهاری گفته است در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری نیجریه با فساد مبارزه و سرمایه گذاری در ساختارهای زیربنايی کشور را افزایش خواهد داد. بر اساس قوانین انتخاباتی در نیجریه، در صورتی انتخابات به دور دوم کشیده نخواهد شد که یکی از نامزد ها اکثریت آراء در سراسر کشور، و حداقل یک چهارم آراء به صندوق ریخته شده در حداقل دو سوم از ۳۶ ایالت نیجریه را بخود اختصاص دهد.

نیجریه با یکصد و پنجاه میلیون نفر، پرجمعیت ترین کشور در قاره آفریقاست و بگفته ناظران، تعداد زیادی از واجدان شرایط در انتخابات ریاست جمهوری آن کشور در روز شنبه شرکت کردند.

برای حفظ امنیت رأی دهندگان، ترتیبات امنیتی ویژه ای در نیجریه اتخاذ شده بود. عليرغم دو انفجار در شهر «میدوگوری» در شمال شرقی نیجریه در بامداد یکشنبه، ناظران انتخابات اظهار کرده اند، سوای چند تخلف، رأی گیری در کل بصورت آرام برگزار شده است.

XS
SM
MD
LG