لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۸

يارآدوا از حزب حاکم نيجريه برنده انتخابات اعلام شد


کميسيون انتخاباتی نيجريه عمرو يارآدوا Umaru Yar'Adua کانديدای حزب حاکم اين کشور را به عنوان برنده انتخابات داغ و بحث انگيز روز شنبه رياست جمهوری در نيجريه اعلام کرد.

رئيس کميسيون انتخاباتی امروز دوشنبه اعلام داشت آقای ياروآدا ۲۴ ميليون و ۶۰۰ هزار رای از آرای ريخته شده به صندوق ها را به خود اختصاص داده است. اين ميزان سه برابر آرائی است که محمدو بوهاری Muhammadu Buhari فرماندار نظامی پيشين نيجريه و نفر دوم انتخابات کسب کرده است.

آقای ياروآدا اظهار داشت تحت تاثير نتيجه انتخابات قرار گرفته است و خود را فردی متواضع می داند، اما آقای بوهاری بلافاصله نتايج به دست آمده را مردود دانست و اعلام کرد حزب وی نتايج انتخابات را در دادگاه مورد چالش قرار خواهد داد.

گروه های محلی و بين المللی ناظر بر انتخابات گزارش می دهند که تخلفات گسترده ای در جريان انتخابات روی داده است. دستکاری در صندوق های رای گيری، اقدام پليس در مرعوب کردن رای دهندگان و بسته بودن برخی از حوزه های رای گيری، از جمله تخلفاتی است که گزارش شده است.

ماکس ون دن برگ Max van den Berg رئيس هيات ناظران وابسته به اتحاديه اروپا اظهار داشت نمی توان انتخابات را معتبر دانست. يک گروه ناظر نيجريه ای خواستار تجديد انتخابات شده است.

اولسگون اوباسانجو Olsegun Obasanjo رئيس جمهوری نيجريه در سخنرانی امروز خود وجود برخی نواقص تدارکاتی را در انتخابات مورد اذعان قرار داد، اما در عين حال خاطر نشان ساخت که نتايج به دست آمده با نظرسنجی های مربوط به دوران پيش از انتخابات تفاوت عمده ای ندارد. وی خواستار آن گرديد که هرگونه شکايتی در ارتباط با انتخابات در دادگاه مطرح شود. رئيس جمهوری نيجريه همچنين گروه های اپوزيسيون را متهم ساخت که با فعاليت های مخرب و خلاف خود کوشش می کنند در نتايح انتخابات اعمال نفوذ کنند.

ناظران اروپائی گزارش داده اند که در روند برگزاری انتخابات عده ای حدود ۲۰۰ نفر کشته شده اند، اما اين رقم هنوز مورد تاييد منابع خارج از کشور قرار نگرفته است.

آمريکا می گويد نتايج مقدماتی انتخابات رياست جمهوری نيجريه نشان می دهد که نقطه ضعف های عمده ای در انتخابات وجود داشته است. وزارت امورخارجه آمريکا می گويد مقامات آمريکا همچنان در حال گردآوری و تحليل گزارش های مربوط به انتخابات نيجريه هستند.

با اين حال شان مک کورمک در سخنان امروز خود اظهار داشت دلائل و مدارکی که تاکنون به دست آمده است حاکی ازوجود نواقص و نقطه ضعف هائی در جريان برگزاری انتخابات بوده است و در برخی از موارد، اين نواقص بسيارعميق و شديد بوده است. آقای مک کورمک افزود آمريکا اميدوار است که اختلافات مربوط به انتخابات روز شنبه رياست جمهوری نيجريه طبق قوانين اين کشور به گونه ای مسالمت آميز برطرف شود. سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا حاضر نشد بگويد که آيا بايد نتايج انتخابات را باطل اعلام داشت و يا آن که انتخابات را تجديد کرد يا نه و اظهار داشت اتخاذ تصميم نسبت به چنين مواردی با نيجريه است.

گوردون جاندرو سخنگوی شورای امنيت ملی آمريکا نيز نظرات مشابهی ابراز داشت و گفت کاخ سفيد از خشونت های مربوط به روند برگزاری انتخابات نيجريه عميقا نگران شده است. گروه های اپوزيسيون نيجريه نتايج انتخابات روز شنبه رياست جمهوری ونتايج انتخابات هفته گذشته ايالتی را مردود اعلام کرده اند و گفته هر دو انتخابات مشحون از خشونت و تخلفات گسترده بوده است.

XS
SM
MD
LG