لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۹

برخی قانونگذاران آمریکا خواستار مبارزه جدی دولت نیجریه با بوکوحرام شدند


امینه علی انکیکی در حال نشان دادن فرزندش به محمدو بوهاری رئیس جمهوری نیجریه - ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۵
امینه علی انکیکی در حال نشان دادن فرزندش به محمدو بوهاری رئیس جمهوری نیجریه - ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۵

برخی قانونگذران آمریکایی پیدا شدن یکی از ۲۱۹ دانش آموز دختر نیجریه‌ای را که دو سال پیش توسط گروه بوکوحرام از مدرسه ربوده شده بود، به فال نیک گرفتند و خواستار مبارزه جدی دولت نیجریه با بوکوحرام شدند.

گروه اسلامگرای افراطی بوکوحرام بیش از ۲۷۰ دانش آموز دختر را ربود، اما تعدادی در همان روزهای اولیه فرار کردند و بقیه به خاطر اینکه بوکوحرام به کشورهای چاد، نیجر و کامرون در حرکت است، تاکنون پیدا نشده‌اند.

پخش کلیپ ویدیویی دانش آموزان دختر مدرسه چیبوک توسط رباینده آنها گروه بوکو حرام، که نمادی از سبعیت این گروه بود، در جهان جنجال آفرین شد و بسیاری دولت نیجریه را به خاطر کوتاهی در آزاد کردن آنها ملامت کردند.

اخیرا یکی از آن دخترها در جنگلی در ایالت بورنوی این کشور پیدا شد و بارقه‌ای از امید را در میان خانواده‌های دیگر دختران دانش آموز مدرسه چیبوک ربوده شده بوجود آورد.

تعدادی از قانونگذاران آمریکایی از خبر آزادی این دختر که امینه علی انکیکی نام دارد استقبال کرده، ولی درباره سرنوشت بقیه ابراز نگرانی کردند و از رئیس جمهوری نیجریه خواستند مبارزه با بوکوحرام را جدی تر دنبال کند.

فردریکا ویلسن عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا می‌گوید "منابعم در نیجریه می‌گویند این دختر بازگشته، که امینه نام دارد، به خانواده خود گفته است تقریبا شش تن از دختران (ربوده شده) فوت کرده‌اند."

مقامات آمریکایی از دولت نیجریه، بارها خواسته‌‌‌اند که برای آزادی آنها اقدامات جدی تری اتخاذ کند.

به گفته شیلا جکسون یک عضو دیگر دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا "پرزیدنت بوهاری هرچه فوری تر با هماهنگی ارتش خود، باید مبارزه با بوکوحرام را با جدیت آغاز کند."

این درخواست، در حالی مطرح می‌شود که محمدو بوهاری رییس جمهوری نیجریه در یک نشست امنیتی در ابوجا گفته است که پیگیری حرکت بوکوحرام همچنان یک چالش است.

او گفت "ما حدود ۱۵۰۰ کیلومتر مرز مشترک با همسایگانمان داریم. این مرز مشترک محل چرای گاو، شتر و دیگر چارپایان است و کنترل آن کار ساده‌ای نیست."

حتی اگر این دختران آزاد شوند، آزادی شان به معنای پایان درد و رنج آنها نیست، چرا که اسارت شان همچون نقطه سیاهی در زندگی‌شان باقی می‌ماند.

XS
SM
MD
LG