لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۶

یافته‌های پژوهش جدید: مغز یک خاطره را به‌صورت اجزائی متکثر ثبت و ذخیره می‌‌کند


بخش های مختلف مغز. عکس تزئینی است - آرشیو
بخش های مختلف مغز. عکس تزئینی است - آرشیو

نتایج یک یافته جدید نشان می‌دهد که ثبت یک خاطره به صورت مجزا و در قسمت‌های مختلف مغز ذخیره می‌شود.

یک لحظه به یادماندنی در یک رستوران، تنها محدود به خوردن غذا نیست، بلکه ترکیبی است از تجربه‌های دیگر مثل بو، دکوراسیون، صدای موسیقی، مکالمات، و امثال آن که می‌تواند برای یک فرد شبی خاطره‌‌انگیز بیافریند. بعدها ممکن است قرارگرفتن در معرض تنها یکی از این تجربیات برای بازگرداندن کل یک خاطره کافی باشد.

به گزارش سایت خبری «نیوز وایز»، اکنون یک مطالعه جدید نشان می دهد که در مغز انسان، چطور یک شبکه پیچیده حافظه، مشابه مثال بالا، از یک حافظه کلی و از جزئیات آن، تشکیل شده است.

پژوهشگران دریافته‌اند، در حالی‌ که تجربه کلی در «هیپوکامت»، قسمتی از مغز که مدت‌ها مرکز اصلی حافظه شناخته شده بود، ذخیره می‌شود، خاطرات جزئی در بخش دیگری از مغز، در «قشر پیش‌پیشانی» تجزیه و ذخیره می‌شود.

این جداسازی تضمین می‌کند که بعدها، قرار گرفتن یک فرد در معرض هر یک از این تجربیات کوچک و جزئی، برای فعال کردن قشر پیش‌پیشانی مغزش کافی باشد، و پس از فرستادن سیگنال به هیپوکامپ مغز، کل اطلاعات و خاطره گذشته را بازفراخوان می‌کند.

نتایج این مطالعه که در ژورنال علمی «نیچر» (طبیعت) منتشر شد، روشن می‌کند که چگونه پردازش حافظه در بین بخش‌های مختلف مغز توزیع می‌شود. این یافته‌ها بینش جدیدی در مورد حافظه و به یادآوردن اطلاعات ضبط شده در مغز ارائه می‌دهد که تا به الان به اندازه ذخیره سازی حافظه درک و شناخته نشده بود.

پزشکان و پژوهشگران امیدوارند که یافته‌های جدید پیامدهای مثبتی برای درمان بیماری‌هایی مثل آلزایمر، اختلالی که گمان می‌رود بیشتر به یاد آوردن اطلاعات و خاطرات مرتبط باشد، تا ذخیره آنها، داشته باشد.

XS
SM
MD
LG