لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۶

یک گروه جدید فراحزبی در کنگره آمریکا مسمومیت دانش‌آموزان دختر در ایران را محکوم کرد


مسمومیت دختران دانش آموز در مدرسه‌ای در تهران
مسمومیت دختران دانش آموز در مدرسه‌ای در تهران

یک گروه جدید فراحزبی در کنگره آمریکا، حکومت جمهوری اسلامی را به دلیل مسمومیت‌های اخیر دانش‌آموزان مدارس، به ویژه مدارس دخترانه در ایران محکوم کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، شیلا جکسون نماینده دموکرات ایالت تگزاس، از تشکیل گروه زنان ایرانی کنگره با حمایت نزدیک به ۲۰ نماینده جمهوری‌خواه و دموکرات مجلس نمایندگان ایالات متحده خبر داد.

گروه جدید در کنگره آمریکا که خبر تشکیل آن روز پنجشنبه اعلام شد، شامل قانونگذارانی‌ از هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات است که قصد دارند قطعنامه‌ها و پیش‌نویس قوانین بالقوه‌ای که بر اهمیت حقوق زنان در ایران تمرکز دارد، ارائه کنند.

تنسی میس، نماینده جمهوری‌خواه کارولینای جنوبی، که یکی از اعضای این گروه جدید در کنگره است، در بیانیه‌ای گفت :«بسیاری از زنان ایرانی شجاعت و انعطاف خود را در مواجه با چالش‌ها در مبارزه خود برای برابری ‌و‌ حقوق بشر نشان می‌دهند.»

این تازه‌ترین اقدام در آمریکا در محکومیت رویکرد جمهوری اسلامی در برخورد با زنان ایرانی از هنگام آغاز اعتراضات سراسری در شهریور سال گذشته است. این اعتراضات با مرگ مهسا امینی ۲۲ ساله که به اتهام نقض قوانین سخت‌گیرانه پوشش زنان در بازداشت پلیس گشت ارشاد بود، آغاز شد و به سرعت گسترش یافت.

این اعتراضات که یکی از بزرگترین چالش‌های حکومت دینی ایران از هنگام انقلاب ۵۷ است، ماه‌هاست که ادامه دارد. به گفته فعالان حقوق بشر، در سرکوب خشونت‌آمیز اعتراضات سراسری بیش از ۵۰۰ تن کشته و حدود ۲۰ هزار تن به دست ماموران جمهوری اسلامی بازداشت شدند.

در اوایل سال میلادی جاری، مجلس نمایندگان آمریکا قطع‌نامه‌ای را با اکثریت قاطع در همبستگی با معترضان ایرانی تصویب کرد.

از آن هنگام، مجموعه‌ای از مسمومیت‌های مشکوک در مدارس عمدتا دخترانه ایران که از اواخر سال گذشته آغاز شد، صدها تن از دانش‌آموزان را بیمار کرد، باعث افزایش انتقادها درباره نقض حقوق زنان و دختران در ایران شد و همچنین اعتراض‌هایی را به دنبال داشته است.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، که حرف آخر را در مورد همه مسائل می‌زند، ماه گذشته آشکارا درباره این مسمومیت‌ها سخن گفت و تأکید کرد در صورتی که عمدی بودن این اقدامات مشخص شود، مجرمان باید به دلیل ارتکاب «جرم غیرقابل گذشت» به اعدام محکوم شوند.

مقامات جمهوری اسلامی تنها در هفته‌های اخیر این حملات را تایید کرده‌اند ولی‌ در مورد اینکه چه اشخاص یا گروهی ممکن است عامل این حملات باشند و یا اینکه در حملات از چه ماده یا موادی استفاده شده است، اظهارنظر نکرده‌اند.

مقامات جمهوری اسلامی تاکنون اقدام موثری برای برخورد با عاملان این حملات انجام نداده‌اند و تنها عواملی چون شیطنت دانش‌آموزان، دخالت خارجی، ماجراجویی چند تن و عوامل داخلی را پشت این مسمومیت‌های سریالی معرفی کرده‌اند.

با وجود ادعاهای مقامات جمهوری اسلامی، برخی چهره‌های شاخص مذهبی و سیاسی در داخل ایران از جمله عبدالحمید اسماعیل‌زهی مشهور به مولوی عبدالحمید، زهرا رهنورد، و ابوالفضل قدیانی حملات با گازهای ناشناخته به مدارس اغلب دخترانه را به حکومت نسبت داده‌اند.

مسمومیت ناشی از تنفس گاز دانش‌آموزان یک مدرسه در تهران
مسمومیت ناشی از تنفس گاز دانش‌آموزان یک مدرسه در تهران

مدافعان و گروه‌های حقوق بشری از آمریکا و دیگر دموکراسی‌های غربی خواسته‌اند تا روابط خود را با جمهوری اسلامی، از جمله مذاکرات هسته‌ای در حال انجام بین واشنگتن و تهران را قطع کنند.

آمریکا ماه گذشته با اعمال تحریم‌های بیشتر علیه جمهوری اسلامی، با هدف قرار دادن افراد و نهادهای متهم به نقض حقوق زنان و دختران در جریان سرکوب اعتراضات اخیر، انتقاد خود از رسیدگی به این موضوع از سوی جمهوری اسلامی را یک گام جلوتر برد.

دو مقام زندان، چندین شرکت تولیدکننده تجهیزات برای نیروی انتظامی ایران، فرمانده کل ارتش ایران، و بسیاری دیگر شامل این تحریم‌ها می شوند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG