لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۷

ادعای رسانه وابسته به نهادهای امنیتی: ۹۰ درصد مسمومیت‌ها به‌علت «شیطنت دانش‌آموزان» است


مسمومیت مدرسه دخترانه در پاکدشت کرج
مسمومیت مدرسه دخترانه در پاکدشت کرج

خبرگزاری «فارس» وابسته به نهادهای امنیتی در گزارشی تحت عنوان «آخرین تحقیقات درباره علت بدحالی دانش‌آموزان در مدارس» مدعی شده که «۹۰ درصد» مسمومیت مدارس بعلت آنچه «شیطنت» دانش‌آموزان نامیده، است.

خبرگزاری فارس در این گزارش خود با استناد به «تحقیقات گسترده نهادهای ذی‌ربط» که جزئیات یا نامی از آنها نبرده، درباره ماجرای مسمومیت‌ها در مدارس شهرهای مختلف کشور، نوشته است: بیش از ۹۰ درصد این حوادث «منشا داخلی» داشته و توسط «دانش‌آموزان» اتفاق افتاده است.

این رسانه وابسته به نهادهای امنیتی در ادامه مطلب خود همچنین مدعی شده است که علت انجام آنها «شیطنت‌های دوره نوجوانی» همزمان با «پوشش رسانه‌ای گسترده» بوده که این «رقابت» را بین برخی دانش‌آموزان «تسری» داده است.

بنا بر گزارش‌های منتشره در رسانه‌های داخلی، مسمومیت‌های سریالی دانش‌آموزان ایرانی از روز نهم آذر ۱۴۰۱ در هنرستانی در قم آغاز شد و تاکنون ادامه دارد.

بنا بر گزارش‌های رسیده به «صدای آمریکا» و منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی، مسمومیت دانش‌آموزان دختر روز گذشته دوشنبه ۲۸ فروردین در شهرهای تبریز، ارومیه، اصفهان، سنندج، کرج، کرمانشاه، ماهدشت، دزفول، گیلان‌غرب، سقز، دیواندره و بوکان نیز رخ داده بود.

در حالی که همچنان ابهامات فراوانی در مورد این حملات به مدارس وجود دارد، «فارس» بدون ارائه مستنداتی، نوشته است: در «موارد معدودی»، برخی «معلمان» نیز «تخلفاتی» در این زمینه داشته‌اند و به‌رغم «باخبر بودن از ماجرا» با دانش‌آموزان برای «تعطیلی کلاس‌ها» همراهی کرده‌اند.

بروز مسمومیت‌های سریالی و پیاپی دانش‌آموزان در شهرهای مختلف ایران و نبود رسیدگی مستقل و شفاف برای جلوگیری از تداوم آن توسط نهادهای حکومت، سبب ایجاد اعتراضات فراوانی شده است.

بیست و پنجم فروردین‌ماه ۱۰ هنرمند، حقوقدان و فعال مدنی در یک بیانیه اعلام کردند که حملات به مدارس دخترانه «نظام‌مند» است و «بی‌تردید پایداری و افشای آمران و مامورین این جنایت دهشتناک وظیفه آنی و فوری ماست.»

در این نامه از کنشگران، فعالان مدنی، حقوق‌بشر و کوشندگان جنبش «زن، زندگی، آزادی» خواسته شده بود فوری و آنی نسبت به «افشای آمران و مامورین» این حملات اقدام کنند.

بیست و ششم فروردین‌ماه نیز منابع داخلی گزارش دادند که در شاهین‌شهر اصفهان، اعتراض‌ مردم این شهر به «مسموم‌شدن دانش‌آموزان» با شعارهای مختلف علیه مقامات و نهادهای جمهوری اسلامی همراه بوده است، هر چند که ماموران در پاسخ به این اعتراض‌ها گاز اشک‌آور شلیک کردند.

XS
SM
MD
LG