لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۴

مسمومیت‌های سریالی در مدارس ایران؛ شماری دیگر از دانش‌آموزان به مراکز درمانی منتقل شدند


مسمومیت سریالی دانش‌آموزان در ایران - آرشیو
مسمومیت سریالی دانش‌آموزان در ایران - آرشیو

حمله‌های شیمیایی به مدارس روز دوشنبه دست‌کم در ۱۲ شهر ایران ادامه داشت و ده‌ها دانش‌آموز با علائم مسمومیت به مراکز درمانی انتقال یافتند.

بنا بر گزارش‌های رسیده به صدای آمریکا و منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی، مسمومیت دانش‌آموزان دختر روز دوشنبه ۲۸ فروردین در شهرهای تبریز، ارومیه، اصفهان، سنندج، کرج، کرمانشاه، ماهدشت، دزفول، گیلان‌غرب، سقز، دیواندره و بوکان رخ داد.

در یک ویدئو که روز دوشنبه منتشر شده، پدر یکی از دانش‌آموزان دختر در هرسین در استان کرمانشاه وضعیت دانش‌آموزان بعد از حمله روز یک‌شنبه را شرح می‌دهد. او می‌پرسد چرا پلیس که با دوربین به دنبال بازداشت مخالفان حجاب اجباری است، مهاجمان به مدارس را نمی‌گیرد؟

یک گزارش شهروندی حاکی از آن است که در مدرسه «محمدباقر» در کرج، حمله با گاز در حالی اتفاق افتاد که مسئولان مدرسه «اول صبح» گوشی‌های موبایل و بطری‌های آب را از دانش‌آموزان گرفته بودند.

  • گزارش‌های تصویری از حملات با گازهای ناشناخته به مدرسه‌های دخترانه

مدرسه «نسیبه» در سنندج

مسمومیت دختران دانش‌آموز در مدرسه نسیبه سنندج و نگرانی و تجمع خانواده‌ها
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:50 0:00

مدرسه «آسمان» در تبریز

مدرسه «پارسه» در اصفهان

هنرستان محمدباقر در ماهدشت

مدرسه «جعفر صادق» در گلشهر

یک مدرسه دخترانه در سنندج

حمله با گاز شیمیایی به مدرسه دخترانه در سنندج – دوشنبه
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:30 0:00

یک مدرسه در هرسین

مسمومیت‌های دانش‌آموزان روز نهم آذر ۱۴۰۱ در هنرستانی در قم آغاز شد و تاکنون ادامه دارد.

روز یک‌شنبه هم نیز مسمومیت‌های گسترده‌ای در شهرهای تهران، اسلام‌شهر، کرج، اردبیل، ارومیه، قزوین، بابلسر، هرسین و شیراز ثبت شد.

مقامات جمهوری اسلامی تاکنون اقدام موثری برای برخورد با عاملان این حملات انجام نداده‌اند و تنها عواملی چون شیطنت دانش‌آموزان، دخالت خارجی، ماجراجویی چند تن و عوامل داخلی را پشت این مسمومیت‌های سریالی معرفی کرده‌اند.

مقامات جمهوری اسلامی در ماه‌های گذشته اعلام کردند که این حمله‌ها را پی‌گیری می‌کنند و وزارت کشور در چند اطلاعیه ادعا کرده که تعدادی در ارتباط با مسمومیت‌های دانش‌آموزان بازداشت شده‌اند، اما با آغاز به کار مدرسه‌ها پس از دو هفته تعطیلی نوروزی، این حملات به دانش‌آموزان از سر گرفته شده است.

ادامه مسمومیت‌های سریالی دانش‌آموزان واکنش‌های گسترده داخلی و خارجی را در پی داشته است. از جمله، ابوالفضل قدیانی آن را «حمله بیولوژیکی» و سرمنشأ آن را «بیت» خامنه‌ای دانست و شهبانو فرح پهلوی آن را گوشه‌ای از «سرشت ناپاک رژیم» جمهوری اسلامی برشمرد.

همچنین عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان، خواستار تعطیلی مدرسه‌ها شد و مسمومیت‌ها را «جنایت» نامید و گفت که عوامل آن از «درون سیستم» جمهوری اسلامی هستند.

XS
SM
MD
LG