لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۸

آمریکا: عاملان مسمومیت دختران دانش‌آموز در ایران باید پاسخگو شوند


وزارت امور خارجه آمریکا تحصیل را حق دختران و زنان می‌داند و انتظار دارد حقایق در مورد مسمومیت دختران دانش‌آموز در ایران روشن شود.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، این اتفاقات را بسیار نگران‌کننده توصیف کرد و مقامات دولتی جمهوری اسلامی را موظف به روشن کردن این جریان دانست. او در پاسخ به سؤال خبرنگار صدای آمریکا گفت: «ما انتظار داریم مقامات تحقیقاتی کامل در مورد مسمومیتها کنند و هر آن چه از دستشان بر‌می‌آید برای توقف آن انجام داده و عاملان را جوابگو کنند».

درباره گزارش آژانس از تخطی‌های جمهوری اسلامی در فعالیتهای هسته‌ای، پرایس پاسخ صریحی به این پرسش نداد که آیا آمریکا معتقد است زمان صدور قطعنامه توبیخی رسیده یا خیر؟ او به این جمله اکتفا کرد که «با متحدین نزدیک خود در تماس هستیم تا مؤثرترین راه برخورد با این چالش را پیدا کنیم».

سخنگوی وزارت خارجه در واکنش به این که برخی اعضای کنگره انتظار دارند دولت بایدن سیاست خود نسبت به ایران را تغییر دهد، تأکید کرد که سیاست دولت بایدن نسبت به ایران این است که جمهوری اسلامی هیچ وقت سلاح اتمی نخواهد داشت و «این تعهد جدی را حفظ خواهد کرد».

پرایس، اظهارات حسین امیرعبدالهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، در کنفرانس خلع سلاح در ژنو مبنی بر این که فراهم کردن امکانات استارلینک نقض حاکمیت ایران است را عجیب دانست. او گفت فراهم کردن تکنولوژی لازم برای میسر شدن برقراری ارتباط میان مردم ایران «به هیچ عنوان نقض حاکمیت ایران نیست».

در رابطه با پهلو گرفتن دو کشتی جنگی جمهوری اسلامی در سواحل ریودوژانیرو، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت دولت بایدن با دولت برزیل در تماس است تا «اطمینان حاصل کند (جمهوری اسلامی) نتواند جای پای خود را در این منطقه محکم کند و از دیگران سوء استفاده کند».

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG