لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۱

مخالفت نتانیاهو با تشدید خشونت‌ها بین یهودیان و فلسطینی‌ها در کرانه باختری


بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، روز چهارشنبه ضمن بازدید از کرانه باختری با اشاره به افزایش نگرانی‌ها از تشدید خشونت‌ها بین یهودیان و مسلمانان فلسطینی‌ گفت اسرائیل با قانون‌شکنی یهودیان افراطی مخالف است.

به گزارش وال استریت ژورنال، آقای نتانیاهو در این بازدید افزود: «هر چند انگشت‌شماری از مردم که قانون‌شکنی می‌کنند و در حال تفرقه‌افکنی میان یهودیان و مسلمانان منطقه هستند، نماینده مردم نیستند، ما هم چنین اقداماتی را تحمل نمی‌کنیم و آنرا محکوم می‌کنیم چراکه این اقدامات آسیب بین‌المللی سنگینی به دولت و مردم اسرائیل وارد می‌کند.»

نخست وزیر اسرائیل در جریان سفر خود به کرانه باختری خاطرنشان کرد: «شهروندانی که در این کرانه زندگی می‌کنند متشکل از نیم میلیون شهروند وفادار و مطیع قانون هستند که به کشورشان وفادارند و فداکارانه در حال کمک به اسرائیل هستند و برخلاف منافع کشور فعالیت نمی‌کنند.»

این اظهارات در حالی بیان می‌شود که افزایش حملات متقابل یهودیان و مسلمانان در کرانه باختری از زمان حمله حماس به اسرائیل در ۱۵ مهرماه موجب نگرانی مقامات دو طرف شده است.

آژانس امور بشردوستانه سازمان ملل متحد، چندی پیش اعلام کرد از آغاز درگیری‌ها میان نفرات حماس و ارتش اسرائیل، دست‌کم ۱۵۰ فلسطینی در پی حمله یهودیان و سه اسرائیلی در پی حملات مسلمانان در کرانه باختری جان خود را از دست داده‌اند.

حماس در حمله تروریستی ۱۵ مهر به اسرائیل دست‌کم ۱۴۰۰ اسرائیلی عمدتا غیرنظامی را کشت و حدود ۲۴۰ نفر اسرائیلی و اتباع خارجی از جمله، کودکان، زنان، و سالمندان را ربود.

ایالات متحده، کانادا، اتحادیه اروپا، ژاپن، اسرائیل و شمار دیگری از کشورها حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی طبقه‌بندی کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG