لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۴

فیلمی که جنایات حماس را نشان می‌دهد تاکنون ۷۰ بار در سراسر جهان به نمایش درآمده است


اسکرین‌شات از فیلمی که نیروهای دفاعی اسرائیل منتشر کرده‌اند.
اسکرین‌شات از فیلمی که نیروهای دفاعی اسرائیل منتشر کرده‌اند.

سایت خبری «وای‌نت» (Ynet) گزارش می‌دهد که مقامات اسرائیل مجموعه‌ای ۴۷ دقیقه‌ای که برخی از بدترین جنایات انجام شده در ۷ اکتبر را نشان می‌دهد ۷۰ بار در ۳۰ کشور جهان نمایش داده‌اند.

بر اساس این گزارش، چهار نمایش تنها برای تحریریه نیویورک تایمز، از جمله در دفاتر خارجی، و همچنین دو نمایش برای کارکنان کاخ سفید ترتیب داده شده است. در میان کسانی که این فیلم را می‌بینند، روسای «سیا» و «ام‌آی فایو» [سازمان امنیت داخلی بریتانیا] و همچنین رهبران دیگر آژانس‌های جاسوسی غربی هستند. بنا بر این گزارش تاکنون حدود هزار نفر این فیلم را مشاهده کرده‌اند.

این فیلم که عمدتاً از فیلم‌های دوربین نصب‌شده روی لباس از شبه‌نظامیان کشته شده به دست آمده ساخته شده است، به عنوان بخشی از کارزار روابط عمومی اسرائیل برای کمک به توجیه واکنش شدید اسرائیل در غزه و ضرورت از بین بردن گروه حماس استفاده می‌شود.

به گزارش وای‌نت، گزارش‌هایی هم شنیده شده مبنی بر اینکه بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر در حال بررسی انتشار فیلم برای عموم است، موضوعی که برخی از خانواده‌های قربانیان با آن مخالفت کرده‌اند.

در میان آنها «سابینه تاسا» است که شوهرش در فیلم در حال پریدن روی یک نارنجک برای نجات فرزندشان دیده می‌شود. «گیل تاسا» به همراه پسرش «اور» کشته شد.

او به سایت خبری وای‌نت می‌گوید: «من نمی‌خواهم آن [فیلم] را منتشر کنند. من هرگز با آن موافقت نخواهم کرد… من زندگی آنها را گرامی می‌دارم، نه مرگ آنها را.»

حماس در حمله تروریستی ۱۵ مهر (۷ اکتبر) به اسرائیل دست‌کم ۱۴۰۰ نفر که بیشترشان غیرنظامی بودند را کشت و حدود ۲۴۰ نفر اسرائیلی و اتباع خارجی از جمله، کودکان، زنان، و سالمندان را ربود و به گروگان گرفت.

ایالات متحده، کانادا، اتحادیه اروپا، ژاپن، اسرائیل و شمار دیگری از کشورها حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی طبقه‌بندی کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG