لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۴

آکسیوس: درخواست بایدن از نتانیاهو؛ وقفه سه‌روزه جنگ می‌تواند به آزادی گروگان‌ها کمک کند


آکسیوس روز سه‌شنبه به نقل از دو مقام آمریکایی و اسرائیلی گزارش داد، جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در تماسی روز دوشنبه به بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل گفته است که توقف سه روزه درگیری‌ها می‌تواند به آزادی برخی از گروگان‌ها کمک کند.

آکسیوس به نقل از یک مقام آمریکایی، اعلام کرد که بر اساس پیشنهادی که بین ایالات متحده، اسرائیل و قطر در حال بررسی است. حماس در این وقفه سه روزه علاوه بر آزاد کردن ۱۰ تا ۱۵ گروگان، هویت همه گروگان‌ها را روشن کرده و فهرستی از اسامی آنها را ارائه خواهد کرد.

کاخ سفید هم روز دوشنبه در بیانیه‌ای گفت بایدن و نتانیاهو درباره «امکان توقف‌های تاکتیکی برای فراهم کردن فرصت‌هایی برای خروج ایمن غیرنظامیان از مناطق جنگی و اطمینان از رسیدن کمک به غیرنظامیان نیازمند، و امکان آزادی گروگان‌های احتمالی» گفتگو کردند.

بایدن در این تماس ضمن تأکید بر حمایت ثابت خود از اسرائیل در مبارزه با حماس، بر ضرورت حفاظت از غیرنظامیان فلسطینی و کاهش آسیب غیرنظامیان در جریان عملیات نظامی تاکید کرد.

همزمان بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، از آمادگی این کشور برای ایجاد وقفه‌های کوتاه‌مدت در عملیات نظامی خود به منظور ورود کمک‌های انسان‌دوستانه به غزه و خروج افراد گروگان‌ گرفته‌شده توسط حماس خبر داد و در عین حال تأکید کرد که اسرائیل آتش‌بس عمومی در این جنگ را، که یک ماه از آغاز آن گذشته است، نمی‌پذیرد.

دفتر کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل نیز اعلام کرد که ۹۳ کامیون حامل مواد غذایی، دارو، تجهیزات بهداشتی، و آب دوشنبه از مصر به غزه رسیدند. به گفته این سازمان، از هنگام آغاز این ارسال‌ها تاکنون ۵۹۳ کامیون وارد غزه شدند. این در حالی است که تا پیش از آغاز درگیری کنونی، روزانه بصورت میانگین ۵۰۰ کامیون وارد غزه می‌شد.

جنگ در ۱۵ مهر و زمانی آغاز شد که نیروهای حماس از حصار غزه عبور کردند و ۱۴۰۰ اسرائیلی را که عمدتا غیرنظامی بودند، کشتند و بیش از ۲۰۰ نفر را ربودند.

از آن زمان، اسرائیل، غزه را که منطقه‌ای ساحلی است بمباران کرده است و بر اساس آمار مقامات این منطقه تحت کنترل حماس، بیش از ۱۰هزار نفر که گفته می‌شود حدود ۴۰ درصد آنها کودک هستند، کشته شده‌اند.

اسرائیل، آمریکا، اتحادیه اروپا، بریتانیا، کانادا و ژاپن، گروه اسلامگرای حماس را که مورد حمایت جمهوری اسلامی است سازمانی تروریستی می‌دانند.

XS
SM
MD
LG