لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۹

گزارشها از احتمال توقف موقت جنگ به ازای آزادی گروگان‌ها؛ نتانیاهو: شایعات بیهوده را کنار بگذارید


یک منبع آگاه به خبرگزاری رویترز گفته است که مذاکرات با میانجیگری قطر برای آزادی ۱۰ تا ۱۵ گروگانی که حماس گفته در ازای توقف یک تا دو روزه بشردوستانه جنگ در غزه آزاد می‌کند ادامه دارد.

قطر که شماری از مقامات سیاسی حماس در آن مستقر هستند، هدایت میانجی‌گری میان حماس و مقامات اسرائیلی را بر سر آزادی گروگان‌ها را بر عهده گرفته است.

مقامات فلسطینی می‌گویند از آن زمان، اسرائیل حملات خود را به غزه افزایش داده و ۱۰ هزار و ۵۶۹ نفر را که ۴۰درصد آنها کودک هستند کشته است.

منبع آگاهی که خواسته نامش فاش نشود به رویترز گفت که مذاکرات جاری با آمریکا هماهنگ شده است و افزود که توقف جنگ باید به حماس این امکان را بدهد تا اطلاعات مربوط به تمامی گروگان‌های غیرنظامی را جمع‌آوری کرده و آزادی ده‌ها نفر دیگر را تضمین کند.

یک منبع امنیتی مصری نیز به رویترز گفت انتظار می رود طی هفته آینده، آتش بس ۲۴ تا ۴۸ ساعته و یا محدود کردن منطقه اصلی عملیات در ازای آزادی گروگان‌ها صورت گیرد.

این منبع گفت که آمریکا و دیگر کشورها فشارها را بر اسرائیل برای انجام این کار افزایش داده‌اند.

اما در همین حال بنیامین نتانیاهو در واکنش به این خبر گفت :« شایعات بیهوده را کنار بگذارید، آتش‌بس بدون آزادی گروگان‌ها منتفی است.»

نخست وزیر اسرائیل، روز چهارشنبه سیاست اسرائیل مبنی بر اینکه بدون آزادی گروگان‌ها آتش‌بس در غزه برقرار نخواهد شد، تکرار کرد و گفت: «من می‌خواهم شایعات بیهوده‌ای را که از هر طرف می‌شنویم کنار بگذارم و یک چیز واضح را تکرار کنم: بدون آزادی گروگان‌هایمان آتش‌بسی برقرار نخواهد شد.»

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا گفت که از بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل خواسته است تا جنگ را به دلایل بشردوستانه را متوقف کند.

وزرای خارجه گروه ۷ در توکیو نیز خواستار توقف بشردوستانه جنگ شدند.

سازمان ملل متحد می‌گوید سیستم بهداشتی غزه با سیلی از بیماران و اتمام دارو و سوخت در آستانه فروپاشی است.

XS
SM
MD
LG