لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۵

سفر مقامات بلندپایه آمریکا به هند در آستانه گفت‌و‌گوهای منطقه‌ای


آنتونی بلینکن و لوید آستین، وزیران امور خارجه و دفاع ایالات متحده
آنتونی بلینکن و لوید آستین، وزیران امور خارجه و دفاع ایالات متحده

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه، و لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده، این هفته با همتایان هندی خود در زمینه چالش‌های امنیتی در گفت‌و‌گوهای منطقه هند-آرام و نگرانی‌ها در مورد چین، و جنگ در غزه و اوکراین دیدار و تبادل نظر خواهند کرد.

این گفت‌و‌گوهای دوجانبه، که قرار است روز جمعه ۱۹ آبان در دهلی نو با سوبرامانیام جایشانکار و راجنات سینگ، وزیران امور خارجه و دفاع هند، انجام شود، بخشی از گفت‌و‌گوهای چارچوب «دیالوگ ۲+۲» است که از سال ۱۳۹۷ برای تقویت همکاری‌های دفاعی و همسویی با هدف‌های سیاسی در منطقه هند-آرام آغاز شد.

یک مقام آمریکایی روز چهارشنبه ۱۷ آبان به رویترز گفت که مقامات این کشور در کنار تلاش برای تعمیق روابط با هند، متعهد شده‌اند که از تحقیقات درباره قتل یک رهبر جدایی‌طلب سیک کانادایی در خاک کانادا در خرداد حمایت کنند.

مقامات می‌گویند بعید است که اختلاف دیپلماتیک هند با کانادا بر سر این قتل بر این گفت‌و‌گوها تأثیری بگذارد. هر چند هند از سوی آمریکا برای همکاری با اتاوا در تحقیقات قتل تحت فشار قرار گرفته است.

یک مقام دولت هند به رویترز گفته است که چین، هند، و منطقه بزرگ‌تر اقیانوس آرام «نقاط کلیدی تمرکز» این گفت‌و‌گوها خواهند بود و همکاری دفاعی، از جمله توسعه مشترک تجهیزات دفاعی، هم در دستور کار قرار دارد.

دو کشور برای دستیابی به توافق‌هایی با هدف تأمین و ساخت موتور جت‌های جنگنده هندی، پهپادهای شکاری ام‌کیو-۹، و تولید نیمه هادی‌ها کار می‌کنند.

دو مقام هندی که نخواستند نام‌شان فاش شود گفتند که موضوعات سفر نارندرا مودی، نخست وزیر هند، به واشنگتن در خرداد و سفر جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، به دهلی نو برای نشست سران گروه ۲۰ در شهریور گذشته، در گفت‌و‌گوهای پیش رو ادامه خواهد یافت.

روابط هند با ایالات متحده پیوسته در چندین جبهه تقویت شده است. هند همچنین پیوندهای راهبردی نزدیکی با اسرائیل دارد.

در همین حال، دهلی‌نو روابط دیرینه‌اش با روسیه را با دقت حفظ کرده و روابط اقتصادی خود با کشورهای تولیدکننده نفت و گاز در خاورمیانه را هم بهبود بخشیده است.

هند اواخر تابستان اعلام کرد طرح گروه ۲۰ برای تاسیس کریدور جدیدی که شامل راه‌‌آهن و بندرهای متعدد است و خاورمیانه و جنوب آسیا را به هم متصل می‌کند، هند را نیز شامل می‌شود.

این قرارداد چندملیتی به عنوان پاسخی به طرح بلندپروازانه «کمربند و جاده» چین تلقی می‌شود.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، نیز با استقبال از توافق تاریخی تازه‌ گروه ۲۰ که زیرساخت‌های اقتصادی آسیا را به اروپا متصل می‌کند، گفته بود اسرائیل در «کانون این پروژه بین‌المللی بی‌سابقه» قرار دارد.

XS
SM
MD
LG