لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۵

پنجمین دوره انتخابات مجلس عراق؛ گزارش صدای آمریکا از شعب رای‌گیری در اربیل


رای دهندگان کُرد در یک شعبه رای‌گیری در شهر اربیل، کردستان عراق - ۱۸ مهر ۱۴۰۰
رای دهندگان کُرد در یک شعبه رای‌گیری در شهر اربیل، کردستان عراق - ۱۸ مهر ۱۴۰۰

پنجمین دورە انتخابات مجلس عراق کە قرار بود سال آیندە برگزار شود، بنا بە خواست معترضان، روز یکشنبه ۱۸ مهر به صورت پیش از موعد برگزار شد.

رای دهندگان در یکی از شعب اخذ رای در اربیل بە دنبال نام خود در فهرست واجدان شرایط و تایید کارت انتخاباتشان می‌گشتند. این پروسەای است که تمام رای دهندگان در عراق باید طی کنند.

بسیاری از رای دهندگان یا نامشان در فهرست نبود، یا کارت انتخابات آنها صادر نشدە بود، و یا آن کە دستگاە اسکن اثر انگشت کار نمی‌کرد. همه این‌ها از جمله عوامل موثر در مشارکت پایین مردم در این انتخابات محسوب شده‌اند.

جلیل خالد، یکی از رای دهندگان، به خبرنگار صدای آمریکا گفت: «همسرم به این دلیل نتوانست رای بدهد که کارت انتخاباتش نیامدە بود. خودشان در تلویزیون گفته بودند کە می‌توانیم با کارت شناسایی هم رای بدهیم.»

مسئولان کمیسیون عالی مستقل انتخابات عراق هم در شعب اخذ رای می‌گویند درصد مشارکت مردم کم است و از مردم می‌خواهند در انتخابات شرکت کنند.

سعدیە علی حسین، ناظر انتخابات، گفت: «مردم آن طور کە باید، مشارکت نکردەاند. در دستگاەهای اثر انگشت ایراداتی وجود داشت کە زود حل کردیم. اما این مشکل نیست و مردم واقعا کم مشارکت کردەاند.»

در یکی از شعب اخذ رای از مجموع ۲۶۹۵ واجد شرایط، تا ساعت ١٢:٣٠ ظهر، ۴۰۳ تن در انتخابات شرکت کردە بودند.

بسیاری از رای دهندگان هم ناامید نمی‌شدند و تا حل مشکل، برای رای دادن صبر می‌کردند.

درصد مشارکت در این انتخابات بە حدی پایین بود کە مقامات و شخصیت‌های مذ‌هبی و سیاسی عراق و اقلیم کردستان اولویت خود را به تشویق مردم برای مشارکت بیشتر اختصاص داده بودند.

شعبە‌های اخذ رای ساعت ۶ عصر بە وقت بغداد تعطیل شدند و قرار است نتایج انتخابات روز دوشنبه اعلام شود. اما چالش اصلی پنجمین دورە انتخابات عراق پس از اعلام نتایج، زمانی آغاز می‌شود کە احزاب و ائتلاف‌های راە یافتە بە مجلس باید با توافق سیاسی، رئیس جمهوری، رئیس مجلس، و نخست وزیر عراق را انتخاب کنند.

XS
SM
MD
LG