لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۳

آماده‌باش نیروهای امنیتی در عراق؛ چند جناح و ائتلاف سیاسی نتایج انتخابات را رد کرده‌اند


همایش انتخاباتی هواداران «ائتلاف فتح» قبل از انتخابات در بغداد (۷ اکتبر ۲۰۲۱)

در عراق پس از فراخوان گروەهای شیعە تحت حمایت ایران برای تظاهرات، نیروهای امنیتی بە حالت آمادە‌باش درآمدەاند.

فراخوان گروەهای شیعە برای تظاهرات، در اعتراض بە نتایج اولیە انتخابات مجلس این کشور است. احزاب و گروەهای شیعە بازندە انتخابات خود را گروە هماهنگی مقاومت می‌نامند.

نیروهای امنیتی روز دوشنبه در بغداد، و به ویژە در منطقە سبز، بە حالت آمادە‌باش در آمدە بودند. روز شنبه نیز هواداران گروەهای وابستە بە ایران در چند شهر عراق دست به اعتراضات پراکندە زدند.

کتائب حزب‌الله در بیانیەای پنجمین دورە انتخابات پیش از موعد مجلس عراق را بزرگترین دزدی و فریب خواند. جنبش حقوق، وابستە بە کتائب حزب اللە، در این انتخابات هیچ‌یک از کرسی‌ها را بە دست نیاورد.

کتائب حزب‌الله همچنین خواستار محاکمه مصطفی کاظمی، نخست وزیر عراق، شد.

ائتلاف فتح متشکل از چند گروە شبە نظامی در میان حشد الشعبی، بە رهبری هادی عامری، هم نتایج انتخابات را رد کرد. ائتلاف فتح در انتخابات سال ٢٠١٨ توانسته بود ۴۸ کرسی را بە دست آورد، اما در این انتخابات تنها ۱۶ کرسی بە دست آورد.

ائتلاف «دولت و قانون» بە رهبری نوری المالکی، نخست وزیر پیشین عراق، هم نتایج انتخابات را رد کردە و از فراخوان تظاهرات استقبال کردە است.

از سوی دیگر جریان صدر بە رهبری مقتدی صدر کە با ٧٣ کرسی برندە این انتخابات است، نتایج را پذیرفته و حتی خواستار خلع سلاح گروه‌های وابستە بە ایران شد.

احزاب و ائتلاف های کرد و سنی هم کە شمار قابل توجهی از کرسی های مجلس را بە دست آوردە اند نتایج انتخابات را قبول کردند. نامزدهای مستقل و نمایندگان معترضان عراق هم حدود ۵۰ کرسی مجلس را بە دست آوردەاند.

گروەهای شبە نظامی وابستە بە ایران بە سرکوب معترضان، ترور و ربودن فعالان عراقی، و نقض حقوق بشر در مناطق سنی عراق هنگام جنگ داعش متهم هستند. کارشناسان نیز می‌گویند که مردم عراق با تحریم این گروەها در انتخابات، آنها را برای اعمال‌شان تنبیە کردند.

XS
SM
MD
LG