لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۳

باراک اوباما در سفری غیرمنتظره وارد افغانستان شد


باراک اوباما رییس جمهروی آمریکا به هنگام ورود به پایگاه بگرام در افغانستان - ۴ خرداد ۱۳۹۳
باراک اوباما رییس جمهروی آمریکا به هنگام ورود به پایگاه بگرام در افغانستان - ۴ خرداد ۱۳۹۳

باراک اوباما رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا، در سفری غیرمنتظره، اواخر روز یکشنبه برای دیدار با سربازان آمریکایی که ماه های آخر ماموریت خود در افغانستان را می گذرانند، وارد پایگاه بگرام در آن کشور شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، هواپیمای رییس جمهوری آمریکا پس از یک پرواز طولانی از واشنگتن، پایتخت ایالات متحده، در پایگاه هوایی بگرام، پایگاه اصلی نیروی های ارتش آمریکا در شمال کابل، فرود آمد.

بنابر گزارش این خبرگزاری، آقای اوباما قرار است تنها چند ساعت در آن پایگاه بماند و با سربازان آمریکایی دیدار کند و برنامه ای برای سفر به کابل و دیدار با حامد کرزای رییس جمهوری افغانستان ندارد.

این چهارمین سفر باراک اوباما در مقام ریاست جمهوری ایالات متحده به افغانستان، و نخستین سفر وی پس از انتخاب مجدد در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲ است.

دیدار آقای اوباما با سربازان آمریکایی حاضر در افغانستان در حالی صورت می گیرد که ایالات متحده خود را برای برگزاری مراسم سالانه یادبود سربازان کشته شده در جنگ ( Memorial Day ) در روز دوشنبه آماده می کند. آقای اوباما شب گذشته و پیش از آغاز این سفر محرمانه گفته بود آمریکا تعهد خدشه ناپذیری به رسیدگی به کهنه سربازان کشور دارد.

با بازگشت بسیاری از نیروهای ارتش آمریکا به خانه، ادعاهایی مبنی بر رسیدگی نامناسب پزشکی به نظامیان در بیمارستان های وابسته به وزارت امور کهنه سربازان و گزارش هایی حتی از مرگ بعضی از آنها بر اثر تاخیر در ارائه خدمات درمانی، باراک اوباما را اخیرا تحت فشار گذاشته است.

در عین حال سفر رییس جمهوری ایالات متحده به افغانستان زمانی رخ می دهد که آمریکا و سازمان پیمان آنتلانتیک شمالی، ناتو، اقدام به خارج کردن بخش بزرگی از نیروهای خود از افغانستان کرده اند.

آقای اوباما می خواهد تعداد اندکی از نیروهای نظامی آمریکا پس از مهلت تعیین شده پایان سال جاری میلادی، ۲۰۱۴، برای تعلیم نیروهای نظامی افغان و نیز مبارزه با تروریسم، در آن کشور باقی بمانند.

حامد کرزای تا کنون از پذیرفتن این پیشنهاد سرباز زده است و به نظر می رسد امضای چنین توافق دوجانبه ای با آمریکا، منوط به موافقت جانشین آقای کرزای و رییس جمهوری آینده افغانستان باشد.

در انتخابات ریاست جمهوری ۱۶ فروردین ماه، هیچکدام از نامزدها موفق به کسب حدنصاب لازم نشدند و دو نفر اول، عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی، به دور دوم راه یافتند. دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان قرار است روز ۲۴ خرداد ماه برگزار شود.
XS
SM
MD
LG