لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۸

گسترش تظاهرات طرفداران عبدالله در افغانستان


تظاهرات حامیان عبدالله عبدالله، یکی از دو نامزد راه یافته به مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان - کابل، ۱ تیر ۱۳۹۳
تظاهرات حامیان عبدالله عبدالله، یکی از دو نامزد راه یافته به مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان - کابل، ۱ تیر ۱۳۹۳

تظاهرات حامیان عبدالله عبدالله، یکی از دو نامزد راه یافته به مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که نسبت به سلامت انتخابات تردید دارد، رو به گسترش گذاشته است.

آقای عبدالله مسئولان انتخاباتی افغانستان را متهم کرده است به نفع رقیب انتخاباتی او، اشرف‌غنی احمد‌زای، در دور دوم انتخابات تقلب کرده‌اند و شورای انتخابات و شمارش آرا را نیز تحریم کرده است.

چندین شهر افغانستان روز یکشنبه شاهد تظاهرات طرفداران آقای عبدالله بود. تظاهرکنندگان به آنچه که تقلب در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان می‌خواندند اعتراض داشتند.

دومین روز تظاهرات برغم درخواست دولت افغانستان و سازمان ملل متحد به آرامش/ ادامه یافت مساله ای که نگرانی از قدرت طلبی فرقه ای در ان کشور را شدت می بخشد و بر تلاش به منظور اولین انتقال قدرت دموکراتیک و آزاد در تاریخ افغانستان سایه می افکند.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان روز ۱۶ فروردین برگزار شد که هیچکدام از نامزدها نتوانستند حد نصاب را کسب کنند و در نتیجه انتخابات به مرحله کشیده شد. آقایان عبدالله و احمدزی در دور دوم انتخابات که روز ۲۴ خرداد ماه برگزار شد به رقابت پرداختند.

نتایج رسمی مرحله دوم انتخابات قرار است طبق برنامه روز دوم ژوئیه (۱۲ تیرماه) اعلام شود.
XS
SM
MD
LG