لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۵

احتمال ماندن ۹۸۰۰ سرباز آمریکایی در افغانستان


پرزیدنت اوباما در دیار با سربازان امریکایی در افغانستان
پرزیدنت اوباما در دیار با سربازان امریکایی در افغانستان

منابع کاخ سفید روز سه شنبه از تصمیم رییس جمهوری ایالات متحده برای ماندن گروهی از سربازان آمریکایی پس از پایان مهلت تعیین شده در پایان سال جاری میلادی ۲۰۱۴ در افغانستان خبر دادند.

به گفته آنها، برنامه باراک اوباما این است که سربازان باقیمانده را سپس به تدریج تا پایان سال ۲۰۱۶ خارج کند. وی گام های نظامی بعدی در جنگ ۱۳ ساله افغانستان را تا صبح چهارشنبه اعلام خواهد کرد.

این منابع می گویند در صورت موافقت رهبر جدید افغانستان، ۹۸۰۰ سرباز ارتش آمریکا برای آموزش نیروهای افغان و حمایت از ماموریت های ضد تروریستی علیه القاعده باقی خواهند ماند.

حدود ۳۲ هزار سرباز امریکایی در افغانستان حضور دارند.

آقای اوباما، که اواخر روز یکشنبه برای دیدار با سربازان آمریکایی مستقر در افغانستان در سفری از پیش اعلام نشده به پایگاه بگرام در شمال کابل سفر کرد، برنامه ای برای ملاقات با حامد کرزای رییس جمهوری آن کشور نداشت. آقای کرزای تاکنون از امضای این قرار داد امنیتی با آمریکا سر باز زده است.

منابع کاخ سفید گفتند سربازان آمریکایی، همراه با باقیمانده نیروهای ناتو در سراسر افغانستان پخش خواهند شد. در سال ۲۰۱۵، تعداد سربازان به نصف و سرانجام در پایان ۲۰۱۶ به کمتر از یک هزار نفر پائین خواهد آمد. آنها در یک دفتر امنیتی در کابل مستقر خواهند شد.

دو نامزد برتر دور اول انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی، در دور دوم انتخابات که قرار است روز ۲۴ خرداد ماه برگزار شود با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت. هر دو می گویند در صورت پیروزی در انتخابات، توافقنامه امنیتی دو جانبه با آمریکا را امضا خواهند کرد.
XS
SM
MD
LG