لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۵

رایزنی برای تحکیم روابط آمریکا و بریتانیا؛‌ بایدن و سوناک در کاخ سفید دیدار کردند


جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، و ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا، برای رایزنی درباره اموری از جمله تحکیم روابط اقتصادی دو کشور و جنگ روسیه در اوکراین با یکدیگر دیدار کردند.

آخرین دیدار رهبران آمریکا و بریتانیا ماه گذشته در نشست سالانه کشورهای گروه ۷ در شهر هیروشیما، در ژاپن، رخ داد.

رهبران آمریکا و بریتانیا در این ملاقات که روز پنجشنبه ۱۸ خردادماه در کاخ سفید صورت گرفت به موضوعاتی همچون امنیت هوش مصنوعی، مسائل مربوط به ایرلند شمالی و منافع مشترک در حوزه اقتصادی و امنیتی از جمله در قاره آسیا نیز پرداختند.

ریشی سوناک جنگ روسیه در اوکراین را «نخستین جنگ در قاره اروپا در نیم قرن گذشته» خواند و تاکید کرد که آمریکا و بریتانیا همانند گذشته «در کنار یکدیگر از اوکراین حمایت کرده‌اند.»

خبرگزاری رویترز از دیگر موضوعات مورد گفتگو در نشست روز پنجشنبه را حوزه «امنیت هوش مصنوعی» ذکر کرده است.

قرار است نخستین نشست مربوط به همکاری‌های بین‌المللی برای کاهش خطرات ناشی از هوش مصنوعی پاییز امسال در بریتانیا برگزار شود.

از سوی دیگر، ریشی سوناک قصد دارد در جریان دیدار کنونی با جو بایدن بر تقویت روابط تجاری میان دو کشور نیز تاکید کند.

نخست وزیر بریتانیا با اشاره به تلاش قدرتهای جدید برای قبضه ذخائر مهم جهانی، عقد معاهده‌ تازه میان آمریکا و بریتانیا را برای هدایت اقتصاد جهانی مفید ارزیابی کرد.

همچنین پیش‌بینی می‌شود که تعیین دبیر کل جدید سازمان ناتو نیز از جمله موضوعات مورد گفتگو میان رهبران این دو متحد نزدیک باشد.

بر پایه گزارش رویترز، نخست وزیر بریتانیا در این رابطه خواستار حمایت آمریکا از نامزدی بن والاس، وزیر دفاع کنونی بریتانیا، به عنوان گزینه مطرح برای تصدی سمت دبیر کلی سازمان ناتو خواهد شد.

قرار است جو بایدن و ریشی سوناک پس از این دیدار علاوه بر صدور بیانیه‌ای مشترک، در یک نشست خبری مشترک نیز حضور یابند.

XS
SM
MD
LG