لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۳

نیویورک تایمز: پرزیدنت ترامپ سکوتش را می‎شکند: آمریکا حامی متحدانش در ناتو می‌ماند


آقای ترامپ و همسرش وارد بلژیک شدند.
آقای ترامپ و همسرش وارد بلژیک شدند.

یک مقام دولت ترامپ می گوید رییس جمهوری آمریکا در آغاز دیدارهای سه روزه اش با رهبران اروپا ضمن شکستن ماه ها سکوت رسما اعلام خواهد کرد که آمریکا به طور خودکار به کمک هر متحد زیر حمله اش خواهد رفت. پرزیدنت ترامپ از آغاز ریاست جمهوری اش رسما درباره تعهد آمریکا به ماده پنج پیمان آتلانتیک شمالی حرفی نزده است.

مقاله مایکل شیر و مارک لندلر در مقاله مشترکی در نیویورک تایمز نوشته اند: این سکوت در سایه تنش فزاینده با روسیه و حملات تروریستی مانند انفجار در منچستر انگلستان موجب ترس متحدان اروپایی از آینده ناتو شده است.

پرزیدنت ترامپ در زمان رقابت های انتخاباتی گفته بود آمریکا تنها زمانی از کشورهای منطقه بالتیک در برابر حمله احتمالی روسیه دفاع خواهد کرد که آن ها سهم خود را از بودجه دفاعی ناتو بپردازند و مسولیت بیشتری را قبول کنند.

ایالات متحده ۶۸سال پیش با امضای هری ترومن، رییس جمهوری وقت آمریکا، در پی جنگ جهانی دوم، به اتحاد ناتو به عنوان یک پیمان دفاعی جمعی پیوست.

رهبران اروپا نگران هستند که ادامه سکوت پرزیدنت ترامپ درباره واکنش آمریکا ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، را به ادامه حرکات خصمانه تشویق کند. روسیه سال ۲۰۱۴ با تصرف کریمه موجب بی ثباتی در شرق اوکراین شد.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG